Zamknij

Stan wojenny w konkursie SIS EFFATA

10:40, 20.10.2016 fp
Skomentuj fot. Erazm Ciołek fot. Erazm Ciołek

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto
w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

Od połowy października z obszarem przyszłych działań zapoznawało się ponad tysiąc Wojskowych Terenowych Grup Operacyjnych. Intensywne ćwiczenia w walkach z tłumem przechodziły oddziały ZOMO. W więzieniach przygotowano miejsca dla około 5 tys. działaczy Solidarności i opozycji, którzy mieli zostać internowani na podstawie list sporządzanych od początku 1981 roku.

Aby godnie przygotować obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA zaprasza młodzież z powiatu pilskiego (licealistów, uczniów techników i szkół zawodowych) do udziału w konkursie „Śladami stanu wojennego”. Prace mogą pisemne oraz graficzne (grafika komputerowa, malarstwo, rysunek, fotografia).

Konkurs „Śladami stanu wojennego” składa się z dwóch niezależnych od siebie części. Pierwsza polega na napisaniu eseju /rozprawy o objętości nie mniejszej, niż 2000 znaków, jednak nie przekraczający 20.000 znaków znormalizowanego wydruku. Praca powinna zawierać stronę tytułową, na której zostanie umieszczony tytuł pracy, imię i nazwisko autora eseju, adres zamieszkania autora, wiek, klasę, numer telefonu i adres e-mailowy, nazwę, adres i numer telefonu szkoły, do której uczęszcza autor nadesłanej pracy, imię i nazwisko opiekuna naukowego oraz jego numer telefonu.

Esej należy napisać na podstawie jednego, wybranego tematu: „Reakcja działaczy Solidarności i liderów opozycji demokratycznej na wprowadzenie stanu wojennego w Pile i powiecie pilskim. Omówienie na wybranych przykładach”; „Reakcja ludzi kultury i sztuki /osób publicznych/ na stan wojenny. Omówienie na wybranych przykładach”; „Wojciech Jaruzelski - ocena postaci”; „Wpływ stanu wojennego na życie w PRL - gospodarka, społeczeństwo, kultura, prawa człowieka.”

Druga część konkursu polega na zaprojektowaniu grafiki (grafika komputerowa, malarstwo, rysunek, fotografia) o tytule „Śladami stanu wojennego”. Grafika powinna być zapisana jako plik .jpg. Namiary autora jak wyżej.

Zgłoszenie na konkurs polega na przesłaniu jednej lub obu części pracy na adres: [email protected] do dnia 21.11.2015 r.

Wyboru najlepszych prac dokona komisja złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia EFFATA, Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ "Solidarność", Powiatu Pilskiego, Przedstawicieli Szkół, Parafii Świętej Rodziny w Pile oraz gości.

Laureatom konkursu zostaną wręczone nagrody starosty pilskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ Solidarność, posła Marcina Porzucka i Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA.

Wyniki zostaną ogłoszone 12 grudnia br.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%