Zamknij

80-lecie ?poniatówek? w klimacie Nocy Świętojańskiej

09:55, 27.06.2017 Starostwo Powiatowe w Pile
Skomentuj fot. Starostwo Powiatowe w Pile fot. Starostwo Powiatowe w Pile

80-lecie „poniatówek”, połączone z obchodami Nocy Świętojańskiej, celebrowano w Starem (gmina Wysoka).

Poniatówki to małe wiejskie osiedla, które powstały w okresie parcelacji (podziału) ziem w latach trzydziestych poprzedniego wieku. Inicjatorem akcji osadniczej był wówczas Juliusz Poniatowski, minister rolnictwa. Pomysłodawcami przedsięwzięcia nawiązującego do historii sprzed ośmiu dekad byli natomiast członkowie Rady Sołeckiej z sołtysem Edmundem Fonferkiem na czele. Wydarzenie, mające na celu ugruntowanie dziedzictwa kulturowego oraz zintegrowanie mieszkańców, bardzo przypadło do gustu zgromadzonym.

Imprezie patronował starosta pilski Eligiusz Komarowski.

- Dbałość o historię i wzmacnianie naszej tożsamości to obowiązek starszych pokoleń wobec generacji, które wkrótce je zastąpią. Wspaniale, że w Starem grupa miłośników tradycji i historii pod przewodnictwem pana Edmunda Fonferka edukuje lokalną społeczność i dba o jej integrację - podkreślił starosta.

Uroczystość zapoczątkowało spotkanie przed obeliskiem, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby zamordowane przez hitlerowców 1 września 1939 roku: Kazimierza Batora, Helenę Barciszewską, Wacława Barciszewskiego i Michała Maciejewskiego. Ksiądz Mirosław Krupiński, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Głubczynie, dokonał poświęcenia, a pani Maria Malczewska, córka zamordowanego Michała Maciejewskiego, dokonała uroczystego odsłonięcia tablicy. Mieszkańcy i władze gminy oddali hołd ofiarom i złożyli kwiaty. Następnie w intencji zamordowanych oraz mieszkańców została odprawiona msza święta. Po jej zakończeniu Roman Chwaliszewski, historyk i regionalista przybliżył postaci zamordowanych, nawiązał do dziejów regionu oraz historii powstania „poniatówek”.

Burmistrz Wysokiej Marek Madej i sołtys wsi Stare Edmund Fonferek przekazali podziękowania najstarszym żyjącym mieszkańcom za uczestniczenie w uroczystości oraz przekazanie wielu cennych historycznych informacji na temat regionu.

Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie fotograficznym „Gmina Wysoka w kadrze”. Wszyscy obecni na uroczystości zostali zaproszeni na degustację lokalnych potraw, przygotowanych przez niezawodne panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Punktualnie o 19:00 rozpoczęło się widowisko ”Tradycje Nocy Świętojańskiej”. W trakcie jego trwania odbyła się prezentacja i konkurs wianków, występy Teatru HAK oaz ZaCni, przejście nad wodę i puszczanie wianków, śpiewy przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek, a także biegi w poszukiwaniu kwiatu paproci. Całość imprezy uświetniła zabawa taneczna.

(Starostwo Powiatowe w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ObywatelObywatel

3 1

Widzę że coś wiecie ,ale nie do końca ... Pani która odslaniala obelisk nazywa się Maria MALCZEWSKA . Proszę o poprawkę .. 22:36, 27.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

StarostwoStarostwo

5 1

Faktycznie, mimo skromnych środków finansowych cała uroczystość rocznicowa poświęcona PONIATÓWKOM wypadła naprawdę fajnie. Zarówno program uroczystości, zaangazowanie KGW, strażaków i przede wszystkim Pan Edmunda Fonferka zasługuje na szczególną pochwałę. Wygląda na to że STARE się odradza z popiołów i swoimi inicjatywami co raz śmielej się prezentuje. Brawo mieszkańcy, brawa dla organizatorów i podziękowanie dla Pana Edmunda Fonferka za inicjatywy z życzeniami dalszych sukcesów. 11:50, 27.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%