Zamknij

Kto jest winny za szkody w zalanym mieszkaniu?

22:25, 18.08.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zalanie jest jednym z głównych zagrożeń czyhających na lokatorów domów i mieszkań. Szczególnie w tych ostatnich problem zalania jest bardziej złożony.

Poszkodowany jest bowiem nie tylko winowajcą, ale i sąsiad z dołu. Jednak w niektórych przypadkach sprawcą zalania wcale nie musi być człowiek - co w takim razie z odszkodowaniem?

Instalacja pionowa i pozioma
Zanim zgłosimy szkodę ubezpieczycielowi, na co mamy 3 dni (chyba że przebywamy poza mieszkaniem i jesteśmy w stanie udowodnić naszą nieobecność), należy ustalić źródło wycieku wody.

Zalanie może być spowodowane przez różne czynniki:
• nieuwaga lokatora i przepełnienie zlewu czy wanny podczas napełniania wodą,
• uszkodzenie wężyka odprowadzającego wodę z pralki,
• pęknięcie rury w ścianie,
• pękniecie instalacji wodnej zamontowanej w podłodze,
• niedomknięcie okien podczas ulewnego deszczu.

Jak widać, przyczyn zalania może być sporo. Różnica polega na tym, że w niektórych okolicznościach powinniśmy się domagać odszkodowania niekoniecznie od towarzystwa ubezpieczeniowego. A zatem od kogo?

Z pomocą przyjdzie wiedza na temat istnienia dwóch rodzajów instalacji: poziomej i pionowej. Za pion (rury ukryte w ścianach) odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa, natomiast za poziom (instalacja biegnąca w podłogach/sufitach) lokatorzy.

W pozostałych przypadkach roszczenia trzeba będzie finalizować między sąsiadami, a nawet na drodze prawnej. Aby uniknąć takiego scenariusza, lepiej mieć polisę mieszkaniową, która ewentualny spór finansowy zakończy wypłatą należnego świadczenia w przeciągu maksymalnie 30 dni od zgłoszenia szkody.

Jakie ubezpieczenie od zalania?
Dlatego w każdym z przypadków niekontrolowanego wycieku wody warto posiadać polisę mieszkaniową z odpowiednio dobranymi składnikami, które łatwo wybrać korzystając z narzędzia jakim jest kalkulator ubezpieczenia domu na strzezdom.pl. Dzięki niemu w zaledwie kilka chwil wybierzemy interesujące nas ubezpieczenie, ustalimy zakres ochrony, poznamy wysokość rocznej składki i będziemy mogli zakupić polisę online – za pomocą szybkiego przelewu.

Przed zakupem warto jeszcze przyjrzeć się wspomnianemu zakresowi ochrony. Od tego w dużej mierze zależy ile kosztuje ubezpieczenie domu na strzezdom.pl. Zalanie może znajdować się w umowie podstawowej jako jedno z ryzyk, również w rozszerzeniu. Umowa dodatkowa dotyczy przede wszystkim opcji OC w życiu prywatnym. Jeśli jesteśmy sprawcami zalania, to wszelkie roszczenia poszkodowanego sąsiada załatwi za nas ubezpieczyciel.

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to opcja, której nie można wykupić oddzielnie, tj. bez posiadanej ochrony w zakresie podstawowym. Z drugiej strony sama podstawa nie zawsze będzie wystarczająca.

Jeszcze jednym przypadkiem, choć rzadziej występującym jest powódź, czyli nieprzewidywalne podniesienie poziomu wód na skutek opadów i wylania stawów, jezior, rzek oraz innych zbiorników wodnych. O powodzi jako rozszerzeniu polisy mieszkaniowej powinni pomyśleć lokatorzy zajmujący niższe kondygnacje budynku. Oczywiście, w takiej sytuacji można zwrócić się do spółdzielni, ale wątpliwe, by ta była w stanie pokryć wszystkie szkody materialne i finansowe dotyczące murów, stałych elementów i wyposażenia.

Podsumowując, polisa mieszkaniowa od zalania jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest prawidłowe określenie parametrów takiego ubezpieczenia, aby w razie szkody ubezpieczony mógł liczyć na odszkodowanie, a także był w stanie pokryć starty finansowe w razie gdy sam doprowadził do zalania.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%