Zamknij

Ubezpieczenie auta zabytkowego. O czym wiedzieć?

09:01, 03.10.2017 artykuł sponsorowany
Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Zakupienie klasycznego samochodu to nie tylko wydatki związane z jego odnową – które pochłaniają bardzo dużo naszych środków finansowych. Samochód, jeżeli nie jest oficjalnie zarejestrowany, a spełnia wszelkie wymogi, musi przejść przez procedurę związaną z jego kwalifikacją. Dopiero po tym możliwe będzie uzyskanie żółtych tablic.

Wiele formalności

Dopełnienie wszelkich formalności ze sprzedającym samochodu to dopiero połowa sukcesu. Bardzo często po zakupie kilkuletniego samochodu musimy przygotować się na wydatki związane z koniecznymi wymianami i serwisem. Z reguły jest to kwestia wymiany płynów w samochodzie, materiałów zużywających się (np. pasek rozrządu) i innych części. W przypadku auta posiadającego dużo starszą metrykę lista koniecznych wydatków będzie się wydłużać - w szczególności, jeżeli chcemy doinwestować w samochód oraz doprowadzić go do stanu idealnego. Co w sytuacji, jeżeli nasze auto spełnia wymagania, jednak nie ma uprawnień do poruszania się po drogach z żółtymi tablicami? Wówczas należy je zarejestrować, a potem ubezpieczyć – ile to jednak kosztuje?

Jakie auto jest zabytkowe?

Kodeks drogowy jasno określa jaki wóz może zostać uznany za zabytkowy. Jest to auto, które jest wpisane do rejestru zabytków, widnieje w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub też został wpisany jako inwentarz muzealiów w oparciu o odrębne przepisy. Decyzję z tym związane są podejmowane wówczas indywidualnie przez konserwatora zabytków.
Do samochodów zabytkowych zalicza się również pojazdy historyczne, które zostały zdefiniowane w Ustawie o ubezpieczeniu obowiązkowym OC. Ta sama ustawa definiuje również jakie warunki samochód musi spełnić, aby można było uznać go za pojazd historyczny.

Ubezpieczenie samochodu jasno określa, że dany samochód musi posiadać minimum 25 lat oraz posiadać 75% oryginalnych części. Jeżeli nasz samochód będzie posiadał mniej oryginalnych części, wówczas zostanie zakwalifikowany jako replika. Dodatkowo produkcja danego modelu powinna się skończyć minimum 15 lat wcześniej. Wyjątki od ubezpieczenia samochodu istnieją i są jasno określone – jeżeli danym pojazdem podróżowała np. znana osobistość lub też samochód posiada unikatową konstrukcję oraz rozwiązania techniczne.

Jakie wybrać ubezpieczenie?

Classic Car Insurance jest ubezpieczeniem przeznaczonym z myślą o posiadaczach klasycznych samochodów. Ubezpieczanie samochodu tego typu przewidziane jest dla kierowców posiadających co najmniej dwa samochody (w większości firm ubezpieczających jest to wymóg konieczny). Kierowca musi posiadać standardowy samochód, którym porusza się na co dzień – do pracy, na zakupy, czy w inne podróże. Samochód ten musi posiadać standardowe ubezpieczenie. Kolejnym krokiem jest staranie się o ubezpieczenie w systemie Classic Car Insurance, które przeznaczone jest dla samochodów klasycznych. Tego typu ubezpieczenie przeznaczone jest na samochody klasyczne (starsze niż 25 lat, zabytkowe). Ubezpieczenie tego typu różni się od klasycznego – wykupywane jest przeważnie na ilość kilometrów, które przejedziemy w danym roku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%