Zamknij

Na Krajnie jest bardzo aktywnie!

13:17, 16.10.2017 LGD Krajna nad Notecią
Skomentuj

"Aktywnie na Krajnie" to tegoroczny konkurs ogłoszony przez Lokalną Grupę Działania Krajna nad Notecią, w ramach którego można było ubiegać się o dofinansowanie projektów w wysokości do 2000,00 zł.

Konkurs adresowany był do organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń zwykłych, rad sołeckich, kół gospodyń wiejskich, kół zainteresowań, a także innych grup nieformalnych z obszarów wiejskich powiatu pilskiego. Dofinansowano projekty w zakresie turystyki, rekreacji, promocji i kultywowania dziedzictwa lokalnego oraz inicjatyw lokalnych na rzecz społecznej integracji. Konkurs ogłoszony był w II edycjach.

W ramach I edycji wpłynęły 23 prace konkursowe. Nagrodę otrzymało osiem najlepszych projektów, po jednym z każdej z gminy.

Szydłowo: „Czy brać będą, czy nie będą, pomachajmy sobie wędką - integracja lokalnej społeczności w oparciu o edukację dzieci i młodzieży z Dobrzycy”. Celem projektu było zapoznanie dzieci i młodzieży oraz ich rodzin z zagadnieniami wędkarstwa rekreacyjnego, propagowanie wędkarstwa jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu oraz edukację z zakresu etyki wędkarskiej i odpowiedzialności za środowisko. Projekt obejmował zakup niezbędnego sprzętu wędkarskiego i materiałów oraz artykułów plastycznych, które umożliwiło przeprowadzenie zajęć teoretyczno-praktycznych dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, jak również udział w organizowanych formach aktywności np. zawody wędkarskie, podchody leśne, konkursy rodzinne w plenerze, wspólne biesiadowanie. Zajęcia teoretyczne odbywały się w świetlicy wiejskiej w Dobrzycy, natomiast praktyczne na łonie natury we wsi Dobrzyca. Końcowym etapem projektu były otwarte zawody w wędkarstwie spławikowym wraz z piknikiem rodzinnym z okazji Dnia Dziecka w Dobrzycy. Należy wspomnieć, że wniosek ten został najwyżej oceniony spośród wszystkich złożonych wniosków w ramach konkursu LGD.

Miasteczko Krajeńskie: „Festyn ekologiczny z zawodami sportowo-pożarniczymi”, którego wnioskodawcą była Ochotnicza Straż Pożarna z Miasteczka Krajeńskiego. W trakcie imprezy przygotowano mnóstwo atrakcji i konkursów, w ramach których można było sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin, np. bezpieczeństwa pożarowego, ekologii, zdrowia, bezpiecznego zachowania nad wodą i na drogach. Strażacy przeprowadzili instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, z której skorzystała znaczna część osób biorących udział w festynie. Podczas zawodów sportowo-pożarniczych rodziny strażaków z terenu gminy Miasteczko Krajeńskie pomagały w pracach związanych z wyżywieniem i jego przygotowaniem dla wszystkich uczestników festynu. Nie zabrakło również zabaw i gier o tematyce strażackiej.

Białośliwie: „Seminarium sadownicze jako integralna część XV Regionalnego Święta  Sadowników”, projekt złożony przez Komitet Organizacyjny Regionalnego Święta Sadowników. Aktualizacja wiedzy z zakresu sadownictwa to cel, który został osiągnięty poprzez organizację tego seminarium. Wiodącym tematem była  „Replantacja sadów z uwzględnieniem działań ograniczających efekty zmęczenia gleby”. Temat seminarium dostosowany został pod potrzeby zmieniających się wymagań rynkowych odnośnie nowych gatunków i odmian owoców, które wymuszają od produkcji sadowniczej wymiany nasadzeń. Spotkanie wpłynęło pozytywnie na integrację sadowników, jak również wymianę doświadczeń oraz przyczyniło się do kultywowania prawie 100-letniej tradycji zawodu rolnika-sadownika w środowisku lokalnym.

Kaczory: „W poszukiwaniu źródeł - III piknik świętojański”, wnioskodawcą projektu była Rada Sołecka Kaczor. Imprezę rozpoczęły rodzinne zawody wędkarskie nad jeziorem Kopcze, w których rodzic i dziecko łowili do jednej siatki. Natomiast na samym pikniku były gry i zabaw i gier dla dzieci, plecenie wianków, rzuty do tarczy Arenberga, strzelanie z wiatrówki, malowanie twarzy, występ orkiestry z GOK Kaczory, pyszne tradycyjne jedzenie i wiele innych atrakcji.

Wysoka: „Utrwalenie polskości na terenach przygranicznych połączone z tradycją nocy świętojańskiej”, to projekt przygotowany przez Radę Sołecką wsi Stare. Zrealizowany został w formie imprezy plenerowej nawiązującej do historii i tradycji wsi: obchodów 80-lecia „poniatówek” połączonych z obchodami Nocy Świętojańskiej. Wydarzenie to rozpoczęła prelekcja historyka i regionalisty Romana Chwaliszewskiego na temat dziejów wsi i historii powstania „poniatówek”, następnie odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć trzech mieszkańców ze wsi Stare w pierwszych dniach II wojny światowej, inscenizacja historyczna w wykonaniu młodzieży szkolnej, a także prezentacja zdjęć z konkursu fotograficznego pn. „Gmina Wysoka w kadrze” na temat walorów turystycznych gminy Wysoka. W trakcie trwania widowiska „Tradycje Nocy Świętojańskiej” odbyła się prezentacja i konkurs wianków, występy Teatru HAK oraz ZaCni, przejście nad wodę i puszczanie wianków, śpiewy przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek, a także biegi w poszukiwaniu kwiatu paproci.

Ujście: „Dzień Dziecka i szanty na Bindudze”, projekt złożony przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Ujskiej. Celem projektu było zorganizowanie imprezy o charakterze festynu rekreacyjnego dla całych rodzin. W trakcie festynu zaprezentowali się uczniowie ze szkół działających na terenie gminy oraz odbył się koncert piosenek szantowych. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych, cieszyło się malowanie twarzy, dmuchany zamek oraz wata cukrowa. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy muzyce serwowanej przez DJ’a. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem.

Łobżenica: „XXXIV Dzień Skupienia Strażaków w Górce Klasztornej”. Wnioskodawcą dla tego projektu była Ochotnicza Straż Pożarna w Wiktorówku. Głównym założeniem realizowanego zadania była integracja środowisk strażackich Krajny, kultywowanie tradycji strażackich, prezentacja dorobku i pracy druhów ochotników i strażaków zawodowych, który według wnioskodawców został w pełni osiągnięty.

Wyrzysk: „Piknik dla aktywnych rodzin pn. Osiek na Start - III edycja”, projekt złożony przez Towarzystwo Sportowo-Kulturalne „Orzeł”. Celem pikniku było zachęcenie mieszkańców z terenu gminy Wyrzysk, a także okolic do aktywnej integracji rodzin. Realizacja projektu zintegrowała lokalną społeczność w grach i zabawach rodzinnych, zmotywowała do rywalizacji w konkurencjach sprawnościowych, sportowych. Podjęta próba bicia rekordu Polski w największym biegu rodzinnym, pomimo że nieudana, zgromadziła na starcie całe rodziny.

Więcej już za chwilę w nowym numerze naszego miesięcznika.

(LGD Krajna nad Notecią)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%