Zamknij

Fizjologia siedzenia. Nie wystarczy usiąść, żeby siedzi

00:00, 09.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przez wiele lat dzielono krzesła biurowe na wygodne i niewygodne tylko na podstawie tego, jakie były odczucia osoby w danym momencie korzystającej z konkretnego miejsca. Problem w tym, że czasem pierwsze wrażenie jest błędne, a problemy wynikające z niewłaściwej pozycji w pracy mogą pojawiać się nawet po paru latach.

Między fizyką a biologią

Biolodzy mówią, że wygięcia kręgosłupa (lordozy i kifozy) są jednym z czynników umożliwiającym nam utrzymanie pozycji stojące. Fizycy jednak dość szybko opracowali modele liczbowe, które dowiodły, że stać lub siedzieć wyprostowani wprawdzie możemy, ale to nic zdrowego.

Kręgosłup w czasie stania lub siedzenia przenosi bardzo duże obciążenia – znacznie większe, niż mogłoby się wydawać, ponieważ chodzi nawet o siły równe kilku tonom. To nieprawdopodobne, ale powierzchnia kręgów, na której opiera się cały ciężar ciała, jest bardzo, bardzo niewielka, stąd właśnie taki wynik.

Bardziej praktyczni od biologów i lekarzy, fizycy od razu sprawdzili, jak można kręgosłup odciążyć. Okazało się, że ani stać, ani siedzieć w zasadzie nie potrafimy. O ile na problemy ze staniem niewiele da się poradzić, to w czasie siedzenia wystarczy odpowiedni kształt fotela, żeby kręgosłup odczuł ulgę.

Ergonomiczne, czyli jakie?

Krzesła i fotele ergonomiczne szturmem zdobyły rynek. Wydawało się jednak, że niczego to nie zmieniło. Dlaczego? Dlatego, że ich forma była wprawdzie bardziej skomplikowana, ale nadal zła. Fotel czy krzesło ergonomiczne musi być bowiem idealnie dopasowane. Na nic zda się lepszy kształt, jeśli wielkość będzie nieodpowiednia.

- Ergonomiczne krzesła muszą zapewniać prawidłowe podparcie naturalnych krzywizn kręgosłupa.

- Jeśli użytkownik ma skoliozę, to ergonomiczny fotel musi ją delikatnie korygować i wspierać.

- Podparcie kręgosłupa nie wynika tylko z kształtu oparcia. Trzeba jeszcze właściwie ustalić położenie i kształt siedziska.

- Ergonomiczna pozycja musi być wygodna – jeśli nie będzie, to nikt nie da rady długo korzystać z krzesła.

- Ergonomia to nie tylko podparcie pleców, ale prawidłowe ułożenie wszystkich części ciała: głowy, rąk, tułowia, nóg.

Co jest ergonomiczne?

Dziś na pierwszy rzut oka często trudno odróżnić fotele ergonomiczne od tych, które po prostu dziwnie wyglądają. Dobrze jest więc wejść na stronę https://www.ergoexpert.pl/ i tam w odpowiedniej kategorii poszukać krzesła.

Warto cały czas pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak „ogólna ergonomia”. To, co dla jednych osób jest ergonomiczne, wygodne i korzystne, dla innych może być źródłem problemu. Zakup ergonomicznego krzesła w supermarkecie to decyzja, której większość osób dość szybko pożałuje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%