Zamknij

Prestiżowe nagrody dla wykładowców PWSZ w Pile

15:13, 14.12.2017 PWSZ w Pile
Skomentuj

Dwóch profesorów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile zostało uhonorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jednymi z najbardziej prestiżowych nagród.

Ministerialne nagrody każdego roku wręczane są najlepszym przedstawicielom świata akademickiego - za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Szczególną kategorią nagrody jest ta przyznawana za całokształt dorobku naukowego. Łącznie nagrodzonych zostało 60 przedstawicieli świata akademickiego.

Nagrodę za całokształt dorobku otrzymał prof. dr hab. Kazimierz Pająk, dr H.C. - w latach 2001-2009 pełnił funkcję rektora PWSZ w Pile. Dzięki jego zaangażowaniu udało się zrealizować inwestycje uczelniane o wartości 24 mln zł, czego rezultatem jest powstanie nowoczesnego campusu akademickiego. Profesor Pająk jest wybitnym przedstawicielem nauki o administracji publicznej i samorządzie terytorialnym. Posiada bogaty dorobek naukowy. Należy do uczonych łączących z sukcesem pracę naukową i dydaktyczną z aktywnym udziałem w zbliżaniu nauki do gospodarki. Działalność Profesora na rzecz środowiska ekonomistów polskich, środowisk lokalnych i regionalnych, jest wysoko oceniana przez różne gremia, a instytucjonalnym wyrazem uznania osiągnięć profesora było m.in. odznaczenie przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagrodę za osiągnięcia naukowe I stopnia otrzymał prof. nadzw. dr hab. Sylwester Furmaniak. Główny obszar zainteresowań naukowych profesora obejmuje modelowanie zjawisk adsorpcyjnych w porach materiałów węglowych. Warto zaznaczyć, że ostatnio, w związku z realizowanym projektem badawczym, zakres stosowanych przez prof. Furmaniaka metod symulacyjnych wzbogacił się o techniki reakcyjnego Monte Carlo, pozwalające na bezpośrednie modelowanie reakcji chemicznych na poziomie atomowym/cząsteczkowym. Badania te mają duże znaczenie praktyczne, ponieważ adsorpcja jest procesem znajdującym liczne zastosowania - jest składową wielu procesów przemysłowych. Proces adsorpcji i adsorbenty są również powszechnie wykorzystywane w celu ograniczenia negatywnych skutków działalności człowieka na otaczający świat (np. usuwanie szkodliwych gazów, oczyszczanie ścieków, uzdatnianie wody).

- Jest to dla nas wielkie wyróżnienie, że wśród kadry dydaktycznej naszej uczelni mamy tak wybitnych przedstawicieli świata nauki - podkreśla rektor PWSZ w Pile, prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski.

(PWSZ w Pile)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%