Zamknij

Będzie trudniej zrobić prawo jazdy

13:10, 02.02.2018 mm
Skomentuj

Od czerwca br. szykują się znaczące zmiany przepisów dotyczących uzyskiwania prawa jazdy przez nowych kierowców, jak i kierowców, którzy uzyskali punkty karne.

I tak od 4 czerwca 2018 roku wchodzi w życie obowiązkowy okres próbny dla kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B. Będzie on trwał 2 lata. Od 4 do 8 miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy kierowca musi przejść kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (2 godziny teorii w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego za 100 zł) oraz praktyczne szkolenia z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym (1 godzina szkolenia na Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy za 200 zł) oraz przez pierwsze 8 miesięcy tego okresu może kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego. W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierującemu pojazdem zabrania się: przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej; podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B; osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla kategorii B (chyba że w dwóch ostatnich przypadkach uzyska świadectwo kwalifikacji zawodowej).

Starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Jeżeli kierowca w okresie próbnym popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofa mu uprawnienia do kierowania. W celu uzyskania prawa jazdy kierowca musi wówczas ponownie przejść kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać w WORD egzamin państwowy.

Nowością jest również kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Musi go przejść osoba, która przekroczy 24 punkty karne lub w okresie próbnym popełni 2 wykroczenia w ruchu drogowym. Kurs trwa 4 dni (robocze, w sumie 28 godzin) i kosztuje 500 zł. Po kursie liczba punktów spada do zera, bez konieczności zdawania egzaminu. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów karnych w ciągu 1 roku, w okresie 5 lat licząc od dnia ukończenia kursu reedukacyjnego kierowca traci prawo jazdy wszystkich posiadanych kategorii i chcąc je odzyskać idzie ponownie na kurs/y do OSK i zdaje egzamin/y.

Uwaga: po uzyskaniu prawa jazdy, takiego kierowcę obowiązuje również 2 letni okres próbny!

Maksymalna ilość punktów karnych przyznana za jedno zdarzenie wyniesie 10. Co istotne, nie będzie już możliwości dobrowolnego zmniejszenia liczby punktów karnych o 6, jak to jest dotychczas.

- Jak widać przepisy dotyczące uzyskiwania prawa jazdy zostaną od połowy bieżącego roku dość wyraźnie zaostrzone, dlatego też wszystkim zainteresowanym radzimy nie odkładać decyzji o przystąpieniu do egzaminu państwowego, tylko uczynić to jeszcze według dotychczas obowiązującego prawa - radzi Jarosław Kajewski, egzaminator nadzorujący z pilskiego WORD.

(mm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

 krzych krzych

10 1

Prawie rok w rok, jakieś udziwacznienia w przepisach dla zdających na prawo jazdy, tylko po to, aby zdającym było trudniej zdać, a egzaminującym łatwiej uwalić zdającego i zaprosić go na kolejne egzaminy (każdy taki egzamin to ok. 200zł). Teraz jeszcze te dziadki egzaminujące pozakładają sobie jakieś szkółki dokształcające technikę jazdy i dalej będą doić tych młodych kierowców. Przecież te WODR-y, to jak jakaś mafia ściągająca haracze!!! 11:15, 22.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

siwysiwy

4 3

badania psychiatryczne wprowadzić! a nie bandytom dawać prawo jazdy
https://www.youtube.com/watch?v=5CEszT9Nays&feature=youtu.be
11:42, 22.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

siwysiwy

5 3

badania psychiatryczne wprowadzić! a nie bandytom dawać prawo jazdy
https://www.youtube.com/watch?v=5CEszT9Nays&feature=youtu.be
11:44, 22.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

instruktor n.j.instruktor n.j.

2 2

Jeżeli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej to dotyczą one tylko kat. C, C+E, D,D+E , a nie kat. B. Pozdrowienia dla pismaków nie znających tematyki szkoleniowej. 19:49, 22.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%