Zamknij

Ustalenie ceny sprzedaży ? trzy sposoby

12:37, 01.02.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Umowa kupna-sprzedaży to najważniejszy dokument poświadczający prawo własności do przedmiotu zakupu. Zanim dojdzie do parafowania umowy trzeba ustalić ostateczną cenę.

Typowy problem

Trudności z dojściem do porozumienia w sprawie ceny produktu doskonale znają zawodowi sprzedawcy samochodów. Każdy dzień ich pracy to jedna, niekończąca się dyskusja. „Panie, czemu tak drogo”, „opuść pan chociaż na paliwo” i tym podobne sformułowania to chleb powszedni dla handlarzy samochodowych.

Pospolite ustalenie ceny sprzedaży

Każdy akt kupna-sprzedaży ma swoją historię. Nie obejdzie się bez targowania i gry aktorskiej z obu stron. Z reguły finał jest pozytywny dla obu stron. Wszystko to za sprawą odgórnego ustalenia ceny sprzedaży.

Sprzedający domaga się za swoją własność, w tym wypadku samochód, określonej kwoty. Potencjalny nabywca od początku negocjacji wie, wydatku jakiego rzędu może się spodziewać. Ostateczna cena z reguły nie różni się wiele od tej, jaką ustalił sprzedający.

W sytuacjach wyjątkowych

Jednak zdarzają się również sytuacje, w których nie da się ustalić konkretnej ceny. W takim wypadku strony mogą jedynie ograniczyć się do wskazania podstaw ustalenia ceny w przyszłości. Dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z przedmiotem trudnym do wycenienia lub też o zmiennej wartości.

Kupujący i sprzedający mają jednak narzędzia do zabezpieczenia się przed niepewnością, co do wartości przedmiotu sprzedaży. W ramach umowy mogą ustalić, że podstawą ustalenia ceny sprzedaży będzie średnia cena za sprzedawany produkt, która obowiązuje w danym dniu, w danym miejscu (np. konkretnej miejscowości). Ważne jest to przede wszystkim w sytuacji, gdy umowa ma być wykonana w późniejszym czasie. Tego typu rozwiązanie wykorzystywane jest przy sprzedaży np. zboża.

Potrzebny ekspert

W ekstremalnych wypadkach nie obejdzie się bez pomocy osoby trzeciej. Zdarzają się sytuacje, w których przedmiotem umowy kupna-sprzedaży jest unikatowy, ciężki do wycenienia, przedmiot. Gdy sprzedający oraz klient nie znają jego wartości ustalają, że skorzystają z porady rzeczoznawcy.

Strony dochodzą do porozumienia, że to właśnie wycena eksperta będzie ceną, jaką zapłaci nabywca. Okoliczności takie zachodzą w przypadku m.in. antyków, dzieł sztuki czy innych rzadkich przedmiotów.

Należy mieć na uwadze, że za swoją usługę rzeczoznawca zażąda zapłaty. W niektórych przypadkach koszt pracy eksperta zależny jest od czasu jego pracy, nie zaś od samej usługi.

Finał rozmów

Niezależnie od tego, którą drogę obierzemy, należy pamiętać o dopełnieniu formalności. Ustalenie ceny sprzedaży oraz podpisanie umowy to najłatwiejsza część. Zostają jeszcze kwestie urzędowe. Musimy dowiedzieć się, czy, i jak wysoki, należy zapłacić. W przypadku przedmiotów o niskiej wartości najczęściej jesteśmy zwolnieni z opłat. Jednak gdy w grę wchodzą tysiące złotych urząd skarbowy będzie domagał się uiszczenia VAT.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%