Zamknij

Konieczne odnawianie lasów

16:23, 07.10.2021 Poradnik Aktualizacja: 16:25, 07.10.2021
Skomentuj

Zmiany technologiczne, do których zaliczyć możemy także legalne automaty do gier online, doprowadziły w ostatnich latach do wzrostu zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie, także do większej emisji CO2. Jako jeden ze sposobów na walkę z globalnym ociepleniem wymienia się sadzenie drzew. Zdaniem wielu naukowców jest to jak najbardziej potrzebne, choć powinniśmy bardziej celować w odnawianie lasów.


Zmiany w naszej świadomości

W ostatnich latach powstaje wiele kampanii publicznych i prywatnych, gdzie promowane jest sadzenie drzew. Dzięki temu faktycznie mniejsze lub większe firmy, samorządy sadzą więcej drzew, jednak droga do ponownego zalesiania powinna przebiegać nieco inaczej. Oczywiście każdy projekt społecznościowy jest wyjątkowy i ma większą wartość, ponieważ jesteśmy bardziej skłonni sadzić drzewa we właściwych miejscach i we właściwym celu. Przede wszystkim chodzi nam o wiele więcej zieleni w okolicy, jak i usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery.


Koszta zalesiania a odtwarzanie lasów

Dziś to właśnie konkretna liczba zasadzonych drzew jest często postrzegana jako wskaźnik sukcesu projektów ponownego zalesiania. Tymczasem posadzone w parkach, na nieużytkach drzewa nie zawsze dają szansę sukcesu. Wiele z nich po prostu nie jest w stanie dostosować się do panujących warunków i umiera. Ponadto często finansujemy sadzenie drzew, które i tak miały zostać posadzone w miejscu wyciętych przez dyrekcje lasów działek. W takiej sytuacji jedynie pozornie pomagamy, gdyż nasze działania są tylko na pokaz, a o samych drzewach i tak będą decydować zarządcy lasów. Dlatego też o wiele lepsze jest podejście długoterminowe. Sam spis drzew nie powie nam za wiele o stanie ekosystemu, gleby, populacji owadów, ptaków czy ssaków. Nie powie też o utracie lub zyskaniu możliwości ekonomicznych dla lokalnych społeczności. Potrzebujemy zatem zupełnie nowych środków do oceny projektów.

Coraz więcej organizacji proponuje nam mierzenie sukcesu pod względem odtworzonego obszaru leśnego. Jest to bowiem prosty wskaźnik do raportowania dla darczyńców. Dziś skuteczna rekultywacja lasów opierać się powinna na połączeniu wiedzy naukowej, doświadczenia, jak i odpowiednich środkach. Bardzo ważne jest sprawdzenie tego, jak szybko rosną poszczególne gatunki, które gatunki dostarczają pożywienia zwierzętom, są odporne na powodzie, choroby. Musimy uniknąć sytuacji, kiedy to w czasach PRL-u w Polsce masowo sadzono topole. Te odznaczały się bardzo szybkim wzrostem, jednak już po kilkudziesięciu latach drzewa te stanowią zagrożenie dla infrastruktury, przechodniów, kierowców.

Ponowne zalesianie pomaga chronić zagrożone gatunki, zwłaszcza w krajach równikowych, gdzie jednak lasy mają niezwykle istotny wpływ na lokalny klimat. Właśnie w takich miejscach ważne są globalne inwestycje, które nie tylko ochronią obecne obszary leśne, lecz także pozwolą zamienić dawne pola uprawne pod środowiska leśne.

Dlatego też tym bardziej w mniej rozwiniętych krajach ważne jest odbudowywanie całych ekosystemów. Bardzo dobrym pomysłem są dziś zasady certyfikacji projektów leśnych, które mają na celu ochronę lasów, ale mogą również ograniczać lokalny dostęp do zasobów i korzyści leśnych. W takiej sytuacji koszta certyfikacji i szkolenia personelu spadają na same projekty. Wielkie korporacje, które chwalą się ogromną ilością posadzonych drzew, powinny korzystać z certyfikowanych projektów, które umożliwiają monitorowanie efektów pracy. Bardzo ważne jest przy tym wypracowanie realnej ceny za ponowne zalesianie zdrowego hektara. Jest to trochę trudne, gdyż każda społeczność ma inne oczekiwania płacowe, każdy las wymaga innych zasobów do odtworzenia, więc pojedyncza cena za drzewo czy tonę zmagazynowanego CO2 może być inna.

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

pp

0 0

w drzewach nasza nadzieja i ratunek 18:26, 07.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%