Zamknij

Wielkopolscy terytorialsi doskonalili współdziałanie ze

16:20, 11.10.2021 ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska Aktualizacja: 16:24, 11.10.2021
Skomentuj fot. DWOT fot. DWOT

W mieście doszło do wypadku na torach kolejowych. Wywrócił się pociąg. W środku zostali uwięzieni  pasażerowie, którzy mogą być ciężko ranni i nieprzytomni. To na szczęście tylko scenariusz ćwiczenia, jakie trenowali żołnierze 12 WBOT wraz z instruktorami Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnej społeczności w przypadku sytuacji kryzysowych czy klęsk żywiołowych. Aby doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie, miniony weekend, żołnierze 124 blp ze Śremu (jednego z czterech batalionów 12 WBOT), spędzili na poligonie szkolnym SA PSP w Luboniu. Żołnierze pod okiem instruktorów SA PSP trenowali m.in. podjęcie osoby tonącej z rzeki Warty a także ewakuację poszkodowanych w wyniku katastrofy komunikacyjnej. Działania prowadzone były w symulatorze kolejowym składającym się z wagonów pociągu osobowego. Terytorialsi musieli na miejscu dokonać natychmiastowej ewakuacji dużej liczby osób rannych do strefy bezpiecznej, a następnie przeprowadzić segregację poszkodowanych (triaż).

- To nie pierwszy raz, kiedy szkolimy się wraz ze strażą pożarną. Tego typu ćwiczenia pozwalają poszerzać nasze umiejętności w ramach działań w stałym rejonie odpowiedzialności. Oprócz działań militarnych, żołnierze WOT mają również wspierać społeczność w zakresie klęsk żywiołowych czy katastrof - komentuje ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu.

- Szkolenie na terenie poligonu pożarniczego, to praktyczna nauka z zakresu reagowania i współdziałania w sytuacjach kryzysowych. Infrastruktura naszego poligonu pozwala na doskonalenie na szerokiej płaszczyźnie dziedzin ratowniczych tj. ratownictwa technicznego, wysokościowego, chemiczno-ekologicznego oraz wodnego. Tego typu wspólne ćwiczenia z pewnością przyczynią się do optymalizacji systemu ratowniczego w sytuacjach kryzysowych i pomogą nieść pomoc ludziom znajdującym się w sytuacji zagrożenia zdrowia, bądź życia - mówi mł. bryg. Tomasz Daszkiewicz z SA PSP w Poznaniu.  

Ogromnym wyzwaniem, z którym w ramach szkolenia przyszło zmierzyć się żołnierzom, było przejście przez trenażery poligonowe, gdzie symulowano zadymienie.

- Przyznaję, że to jedno z trudniejszych zadań podczas ćwiczeń. Musieliśmy zachować zimną krew w sytuacji, gdy pomieszczenie, w którym musimy się poruszać, wypełnione jest po brzegi dymem. To znacznie utrudniało odnalezienie wyjścia podczas symulowanego pożaru. Naszym zadaniem było pokonanie przeszkód i sprawdzenie czy w środku nie ma ludzi - tłumaczy kpr. Mateusz Borowski.

Doskonalenie przez żołnierzy umiejętności reagowania na zagrożenia kryzysowe, nie oznacza zastąpienia w tym aspekcie innych służb, a wsparcie. Aby realizować misję "Zawsze gotowi, zawsze blisko!", konieczna jest współpraca m.in. ze strażą pożarną. Poważną sytuacją kryzysową, w której konieczne było połączenie sił, była walka z pandemią COVID-19.

(ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%