Zamknij

Polsko-niemiecka współpraca na Krajnie

08:58, 16.10.2021 LGD Krajna nad Notecią Aktualizacja: 09:38, 16.10.2021
Skomentuj fot. LGD Krajna nad Notecią fot. LGD Krajna nad Notecią

Współpraca dla rozwoju regionalnego - takie przesłanie dominowało podczas realizacji projektu współpracy pomiędzy Lokalną Grupą Działania Krajna nad Notecią a niemiecką grupą Schwalm-Aue. We wrześniu 2021 roku podsumowano wspólne działania podczas wizyty niemieckiej delegacji w powiecie pilskim.

Przypomnijmy. W 2019 roku przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z obszaru LGD Krajna nad Notecią oraz pracownicy sektora kultury odwiedzili niemieckich partnerów w środkowej Hesji. Wzięli wówczas udział w warsztatach kulinarnych, seminarium dla działaczy kultury oraz w jubileuszu wiejskiego Muzeum w Holzburgu.

- Podczas warsztatów kulinarnych zaprezentowałyśmy niemieckim gospodyniom polskie tradycje kulinarne - opowiada Angelika Krupa, pracownica LGD Krajna nad Notecią. - My z kolei nauczyłyśmy się jak przygotowywać tradycyjne kluski ziemniaczane i danie weselne z Regionu Schalm.

Przedstawiciele sektora kultury z kolei rozmawiali o podobieństwach i różnicach w kreowaniu działalności kulturalnej w obu krajach.

- Nie zabrakło jednak rozmów na temat planów na przyszłość - uzupełnia Grzegorz Supron, koordynator projektu współpracy.

Wspólne warsztaty przyniosły mnóstwo inspiracji dla obu stron. Efektem była wydana rok później publikacja "Odkrywając Krajnę nad Notecią i Schwalm-Aue. Polsko-niemiecki regionalny przewodnik kulinarny". Książka, wydana w 3000 egzemplarzach, trafiła do czytelników w Niemczech i Polsce.

- Publikacja cieszyła się tak dużą popularnością, że praktycznie cały nakład został wyczerpany - mówi Ryszard Wolny, wiceprezes LGD Krajna nad Notecią i opiekun merytoryczny wydawnictwa. Na szczęście można się z nią zapoznać w bibliotekach w powiecie pilskim, a elektroniczna wersja jest dostępna na stronie LGD www.lgdkrajna.pl.

Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom i w 2020 roku planowana rewizyta partnerów zza Odry nie mogła dojść do skutku. Aż do teraz.

We wrześniu 2021 roku ponad 20-osobowa delegacja przedstawicielek organizacji kobiecych, działaczy kulturalnych oraz artystów z Niemiec odwiedziła Krajnę nad Notecią. Celem wizyty było zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym obszaru LGD. Goście zwiedzili Bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, gdzie mieli okazję zobaczyć barokowy katolicyzm. Dzień później zwiedzili galerię sztuki na Starym Rynku w Ujściu, która znajduje się w nieczynnym neogotyckim kościele ewangelickim. Najważniejsze dla wizyty były jednak spotkania z aktywnymi organizacjami i ludźmi, którzy na obszarach wiejskich powiatu pilskiego realizują swoje pasje, a przy okazji krzewią lokalną kulturę.

W Dobrzycy zaprezentowano występy artystyczne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzyczanki - Cuda Wianki we współpracy z Centrum Upowszechniania Kultury. W Szydłowie goście mieli możliwość zobaczyć występ artystyczny młodzieży skupionej przy Centrum Upowszechniania Kultury, z kolei w Róży Wielkiej przywitał ich zespół śpiewaczy Kotunianki i grupa artystyczna z Dziennego Domu Seniora w Róży Wielkiej.

Niezwykłym punktem wizyty były odwiedziny w Walochówce, siedzibie Bractwa Kurkowego w Wysokiej.

- W niedzielę 12 września w tym samym miejscu i czasie zorganizowaliśmy tak naprawdę trzy wydarzenia – mówi Berenika Błaszczyk z LGD Krajna nad Notecią. - Był turniej strzelecki "Krajeńskie Strzelanie", były warsztaty kulinarne i rękodzielnicze, ponadto odbyło się seminarium przedstawicieli kultury. Łącznie w Walochówce bawiło się ponad 150 osób. Tego dnia w siedzibie Bractwa Kurkowego w Wysokiej było głośno, kolorowo i wesoło.

Ostatnim punktem wizyty delegacji z Hesji była konferencja podsumowująca projekt "Kultura i kulinaria - współpraca dla rozwoju regionalnego", która odbyła się 13 września 2021 roku w Dolinie Aniołów w Chrustowie koło Ujścia.

- Niniejsza konferencja podsumowuje dwuletni projekt współpracy, chociaż współpraca pomiędzy Schwalm-Aue i LGD Krajna nad Notecią trwa już 5 lat - podkreślił otwierając konferencję Jan Mrotek, wiceprezes LGD.

Z kolei efekty projektu podsumował wiceprezes LGD Ryszard Wolny. Odbyły się dwie wizyty studyjne, łącznie wzięło w nich udział 50 osób. Zrealizowano dwa warsztaty kulinarne związane z tradycjami obu regionów. Odbyły się dwa warsztaty przedstawicieli kultury ukierunkowane na przygotowanie wspólnych projektów. Zrealizowano jedną konferencję podsumowującą projekt, opracowano przewodnik kulinarny, który został wydany w nakładzie 3000 egzemplarzy.

Poza podsumowaniami uczestnicy rozmawiali o planach na przyszłość.

- Zarówno LGD Krajna nad Notecią, jak również Schwalm-Aue chcą kontynuować współpracę - deklaruje Grzegorz Supron z LGD Krajna nad Notecią, koordynator projektu. - Myślimy o wymianie artystycznej, wspólnych wystawach i o projekcie kulturalnym dla młodzieży. Jestem przekonany, że przyszłość przyniesie jeszcze wiele cennych dla obu regionów doświadczeń zarówno kulturalnych, jak i kulinarnych - zapowiada.

Projekt "Kultura i kulinaria - współpraca dla rozwoju regionalnego" był realizowany w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

(LGD Krajna nad Notecią)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%