Zamknij
REKLAMA

Dom przyjazny od progu - jak dobrać daszek do drzwi wejściowych?

00:00, 06.10.2017 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Budynki w naszym otoczeniu mają swój własny język, który wszyscy, przynajmniej do pewnego stopnia, znamy i rozumiemy. Czy zdarzyło Ci się kiedyś spojrzeć na czyjś dom czy warsztat i pomyśleć sobie - to miejsce, choć czyste i zadbane, nie wygląda gościnnie? Budynki ciemne i o niewielkich oknach, o zbyt "gołych" ścianach, pozbawione ozdób czy jakichkolwiek detali, okolone wokół twardą nawierzchnią asfaltu czy bruku często wprawiają nas w ponury nastrój. Skąd bierze się owo wrażenie? Tak naprawdę nie tkwi ono w samym budynku, a wynika z naszego doświadczenia i przekazywanego w genach dziedzictwa z czasów prehistorycznych. Nawet patrząc na budynek z perspektywy przechodnia, podświadomie oceniamy, na ile może on nam służyć za schronienie i na ile ci, którzy mieszkają w jego wnętrzu, będą skłonni nam tego schronienia udzielić. 

Bywa oczywiście tak, że efekt dumnej, niegościnnej twierdzy jest tym, czego poszukujemy. W wielu przypadkach jednak dom-forteca powstaje w sposób zupełnie niezamierzony - po prostu z braku wprawy właścicieli w posługiwaniu się językiem architektury. Niekiedy wrażenie niegościnności próbuje się rozwiać za pomocą jaskrawej barwy, ornamentu czy innego rodzaju dekoracji - nie zawsze jednak daje to pożądany efekt. Jeśli chcesz, żeby Twój dom sprawiał z zewnątrz wrażenie bardziej przyjaznego i przytulnego, postaw na detale użytkowe, jak na przykład daszek ponad drzwiami. Zalety takiego dodatku docenisz od pierwszego deszczowego dnia - gdy tylko zdarzy Ci się szukać klucza do drzwi gdzieś w głębi torby czy kieszeni. Będziesz zaskoczony, jak bardzo zmieni się również i to, jak Twój dom odbierany będzie z zewnątrz.

Estetycznie i w zgodzie z prawem

Nie trzeba chyba dodawać, że daszek nad drzwiami, który ma być zarazem ozdobą domu, musi być do niego dobrze dobrany. Warto zatem wybrać go z oferty firmy, która daje nam szeroki wybór form i kształtów. Jedną z nich jest Metal-gum z Będzina https://www.metal-gum.com/ - na jej stronie znajdziemy zarówno daszki ze szkła, doskonałe do domu o nowoczesnej, modernistycznej formie, jak i te z poliwęglanu czy aluminium, z rozrzeźbionymi podporami, które świetnie sprawdzą się przy domu o bardziej tradycyjnej formie.

Daszek przy drzwiach nie zawsze jednak pełni tylko rolę praktycznego i estetycznego uzupełnienia wejścia - w niektórych przypadkach jest on wymagany przepisami!  Zadaszenie musi się  pojawić przy wejściu do każdego budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi do mieszkania czy dłuższej pracy o więcej niż dwóch kondygnacjach nadziemnych, o ile samo wejście nie znajduje się już we wnęce czy w podcieniu. Taka przepisowa osłona nad wejściem powinna mieć szerokość co najmniej o metr większą od szerokości drzwi i wysięg minimum 1 metra (przy wyższych budynkach - co najmniej 1,5 metra). Przepisy regulują też sposób umieszczenia daszka - najniższa jego część powinna znaleźć się co najmniej  2,40 m ponad poziomem chodnika.

Nawet jednak wówczas, gdy przepisy tego nie wymagają, o oprawę drzwi wewnętrznych warto się zatroszczyć. Nasz dom stanie się dzięki temu nie tylko wygodniejszy, ale i bardziej przyjazny i gościnny.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone