Zamknij
REKLAMA

Dofinansowanie nauki dla osób niepełnosprawnych

14:19, 14.03.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Do 30 marca trwa nabór wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON kosztów nauki w ramach programu "Aktywny samorząd".

O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uczące się w szkołach policealnych, wyższych: jednolitych magisterskich oraz pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, a także podnoszące kwalifikacje na studiach podyplomowych.

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie: kosztów opłaty za czesne - w wysokości do 3000 zł; dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego - w wysokości do 4000 zł; dodatek na pokrycie kosztów kształcenia - w wysokości do 1000 zł.

Ponadto osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zwiększenie dodatku kształcenia w następujących przypadkach: znaczny stopnień niepełnosprawności oraz dodatkowe koszty z tytułu likwidacji barier w poruszaniu, komunikowaniu się - dofinansowanie do 700 zł; uczące się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania - dofinansowanie do 500 zł; posiadanie Karty Dużej Rodziny - dofinansowanie do 300 zł; nauka na dwóch i więcej kierunkach lub studia w trybie przyspieszonym - dofinansowanie do 300 zł; poszkodowanie w wyniku działania żywiołu w 2017 lub 2018 roku - dofinansowanie do 300 zł.

Uwaga! W przypadku dofinansowania czesnego obowiązuje wkład własny w wysokości 15 procent wartości czesnego. Z wkładu własnego zwolnione są: osoby nie pracujące oraz  zatrudnione, których przeciętny miesięczny dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza kwoty 583 zł netto na osobę.

Formularze wniosków o dofinansowanie są do pobrania na stronie www.powiat.pila.pl (zakładka Informator dla osób niepełnosprawnych/aktualności. Można też je odebrać osobiście w Starostwie Powiatowym w Pile w Wydziale Spraw Obywatelskich i Bezpieczeństwa, al. Niepodległości 33/35 (II piętro, pokój 221).

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

0 0

To bardzo ważne,aby integrować osoby niepełnosprawne,tak naprawdę prędzej czy póżniej wszyscy z czasem stajemy się niepełnosprawni,ludzie tacy często doświadczają odrzucenia w sposób brutalny,lub są bezdusznie ignorowani,a przecież wszyscy ludzie mają mażenia,chcą się uczyć zawodów,pracować,spędzać milo czas,tacy ludzie są właściwie najlepszymi pracownikami,są bardziej zaangażowani i oddani swojej pracy i ich życie nabiera sensu,mogą spotykać się z ludźmi itd.,państwo powinno pomagać firmą w refundowaniu kosztów wdrożenia,podnoszenia kwalifikacji i pomocy takim osobom,znam ludzi,którzy odmawiali zatrudnienia osobom niepełnosprawnym ze łzami w oczach,powodem jest brak pieniędzy,małe firmy nie mają na to niestety środków,a przecież nie można spłycać naszego życia jedynie do materialnych dążeń,czasami podanie ręki komuś od kogo odwrócili się wszyscy jest podarowaniem nadzieji i ratunkiem dla tej osoby,pomagajmy i zrównujmy szanse. 20:54, 19.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone