Zamknij
REKLAMA

Statuetki Siewcy dla najlepszych rolników

13:00, 18.03.2019 | Szymon Wdowczyk, UMWW
REKLAMA
Skomentuj
fot. Szymon Wdowczyk, UMWW

W niedzielę w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018. Najlepsi wielkopolscy rolnicy otrzymali z rąk Krzysztofa Grabowskiego- wicemarszałka województwa wielkopolskiego oraz Mikołaja Knaflewskiego - członka Kapituły Konkursu statuetki Siewcy. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał natomiast każdemu z laureatów nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Kapituła Konkursu powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wytypowała 19 najlepszych rolników jako nominowanych w konkursie, spośród których wyłoniono 9 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2018, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

W trakcie przemówienia Krzysztof Grabowski- Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego mówił o tym, że Samorząd Województwa podejmuje bardzo wiele działań by zmieniły się obszary wiejskie. Wspomniał przy tym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z pulą ponad 530 mln zł, konkursy na budowę lub modernizację dróg lokalnych, działalność Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnych Grup Rybackich. Wszystko to pokazuje, że środki unijne trafiają bezpośrednio na wieś i w konkretny sposób przynoszą oczekiwane efekty.  

- Osiemnaście lat temu, zupełnie inaczej wyglądało wielkopolskie rolnictwo. Nikt z nas wtedy nie myślał, że zajdą takie zmiany, że nasza wieś będzie się tak rozwijała, a wielkopolscy rolnicy będą aż tak gospodarni i przedsiębiorczy, także przy wykorzystywaniu unijnych funduszy. Środki europejskie mają wpływ na to, że gospodarstwa są nowoczesne i wyspecjalizowane, a technologia spowodowała, że produkcja jest na bardzo wysokim poziomie - powiedział wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski

Od pierwszej edycji konkursu Wielkopolskiego Rolnika Roku zgłoszonych zostało ponad 1150 gospodarstw, w gronie nominowany było 368 rolników, a wśród laureatów nagrodzonych zostało 175 osób.

- Dziękuję wam, wielkopolscy rolnicy, za ciężką i ofiarną pracę. Ci, którzy pochodzą z wielkopolskich wsi i pracują na nich, wiedzą doskonale, jak trudna jest to praca. Zasługuje ona nie tylko na dobre słowa, ale również na to, aby ją docenić, co Samorząd Województwa Wielkopolskiego czyni od 18 lat. Za ten trud pracy chcę wam, drodzy rolnicy, podziękować - mówił do zgromadzonych podczas gali rolników wicemarszałek Krzysztof Grabowski

Kapituła konkursowa wyróżniła rolników z Województwa Wielkopolskiego prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych którzy odnoszą wysokie efekty ekonomiczne, ale także troszczą się o środowisko naturalne. Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników.

Wśród nominowanych do głównej nagrody rolników z terenu powiatu pilskiego znaleźli się: Katarzyna i Roman Barlik, prowadzący gospodarstwo o powierzchni 910 ha w miejscowości Dąbki (gm. Wyrzysk), oraz Mirosława i Jerzy Karowski, gospodarujący na 80 ha w Nieżychowie (gm. Białośliwie).

Dyplomy wszystkim nominowanym rolnikom, a także nagrodę główną statuetkę Siewcy i nagrodę pieniężną laureatom XVIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018 wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski oraz prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Część artystyczną gali rozpoczął występ Zespół Quiet Voices, który działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie. Zespół wykonał przede wszystkim covery piosenek z lat 70-tych i 80-tych.

Na zakończenie dla około2 tysięcy osób obecnych w Sali Ziemie MTP w Poznaniu wystąpił zespół Czerwone Gitary, który zabrał publiczność w podróż w czasie, przypominając wielu lata własnej młodości.

(Szymon Wdowczyk, UMWW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone