Zamknij
REKLAMA

Zagłosujmy na PRGOK za top inwestycje!

15:14, 18.03.2019 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" jest wśród 25 nominowanych podmiotów w konkursie "Top Inwestycje Komunalne 2019".

PRGOK został zgłoszony do konkursu za budowę trzynastu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie 12 gmin Związku. Całkowita wartość inwestycji przekracza 20,8 milionów złotych, w tym dofinansowanie NFOŚiGW (środki unijne) to ok. 14,4 milionów złotych oraz wkłąd własny ponad 6,4 milionów złotych. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na 28 czerwca br.

Inwestycja realizowana przez Związek Międzygminny PRGOK to największa tego typu inwestycja w Polsce. Obejmuje ona budowę 13 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w gminach: Czarnków, Drawsko, Jastrowie, Kaczory, Krajenka, Krzyż Wielkopolski, Miasteczko Krajeńskie, Okonek, Piła, Ujście, Wieleń i Wyrzysk.

Obiekty zostały w większości zlokalizowane w otoczeniu zieleni i oddalone są od zabudowy mieszkaniowej. Aby zniwelować uczucie szarości i wrażenia, że jest to obiekt przemysłowy, zastosowano różnorodne nasadzenia. Kolejnym elementem estetyki PSZOK-ów jest ścieżka ekologiczna.

PSZOK-i powstały dla wygody i na potrzeby mieszkańców gmin członkowskich. Dotychczas odpady wielkogabarytowe, niebezpieczne i problemowe mieszkańcy mogli przekazywać w ramach zbiórek mobilnych. Po uruchomieniu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy w każdej chwili będą mogli zawieźć odpady do punktu, bez konieczności czekania na kolejne mobilne zbiórki. Ponadto PSZOK-i będą przyjmowały zdecydowanie większy wachlarz odpadów niż były odbierane w ramach kwartalnych zbiórek, np. odpady niebezpieczne, zielone, tworzywa sztuczne, szkło. Systemem punktów objętych zostanie łącznie ponad 173 tys. mieszkańców Związku.

Aby ułatwić mieszkańcom rozładunek odpadów, na każdym obiekcie jest rampa. Pozwoli ona na wrzucenie odpadów bezpośrednio z samochodu do kontenera.

Działanie PSZOK-ów wiąże się z polityką ekologiczną Polski i Unii Europejskiej. Mają one bezpośredni wpływ na poprawę stanu środowiska, w szczególności na ochronę powierzchni ziemi i wód podziemnych przed zanieczyszczeniem. W dalszym okresie nastąpi poprawa efektywności gospodarczej poprzez recykling materiałów.

Pierwszy etap konkursu to głosowanie internautów za pośrednictwem ogólnopolskiego serwisu PortalSamorzadowy.pl. Każdy może oddać głos za lub przeciw każdej z nominowanych inwestycji. Głosowanie zakończy się 6 maja br. o godzinie 12.

W drugim etapie konkursu głos należeć będzie do członków Rady Konsultacyjnej, którzy spośród nominowanych projektów wskażą swoich faworytów.

Laureaci konkursu "Top Inwestycje Komunalne 2019" zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (13-15 maja 2019 roku).

TUTAJ można oddać głos na Związek Międzygminny PRGOK w Pile.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

smieciowniksmieciownik

3 1

Głosuję na likwidację przez PRGOK moblinych zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Dzięki wam pilskie osiedla już zaczynają przypominać wysypiska śmieci. Brawo! 21:14, 18.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

1 1

Mobilne zbiórki były lepsze teraz trzeba będzie zorganizować transport do punktu A wcześniej wystarczyło wystawić przed posesję. 08:13, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisfanpisfan

1 1

chyba za TOP podwyżki 08:57, 19.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone