Zamknij
REKLAMA

Kupujemy mieszkanie. Jak dokonać dobrego wyboru?

14:14, 14.07.2019 | Poradnik
REKLAMA
Skomentuj

Kupno mieszkania nie jest zadaniem łatwym nawet wówczas, gdy kwestie finansowe nie napawają nas dużymi obawami. Wyborowi i oględzinom poszczególnych propozycji towarzyszą nierzadko silne emocje, które nie ułatwiają nam zadania. Tymczasem, ma to być miejsce, w którym spędzić mamy wiele lat - musi być więc wyselekcjonowane spośród innych w sposób całkowicie chłodny i podporządkowany jasnym kryteriom. Najważniejsze jest zatem to, aby je ustalić. To wcale nie tak banalna sprawa.

 

Ustalmy, czego nam potrzeba, a dopiero potem czego chcemy

Kwestii, które warte są rozważenia podczas analizy poszczególnych propozycji jest cały szereg i nie warto lekceważyć żadnej, nawet jeśli w danym momencie wydaje nam się nieistotna. Może się okazać, że o jej wadze przekonamy się już po fakcie. Niekiedy zdarza się, że nabywcy świadomie lekceważą pewne problemy zakładając, że dane mieszkanie, np. odległe od centrum czy położone w nieciekawym otoczeniu, będzie w ich życiu tylko pewnym przystankiem. Dobrze przemyślmy, jakie mamy szansę na realizację takiego scenariusza by nie okazało się, że jednak utkniemy tu na dobre.

Do najbardziej oczywistych zagadnień należy komunikacja. Rzut oka na plan miasta, jeśli zamieszkać zamierzamy w miejscu, w którym nie bywamy na co dzień, to jednak za mało. Sprawdźmy osobiście deklarowane czasy dojazdu w określone miejsca w takich porach, w jakich rzeczywiście przyjdzie nam potem to robić. Duże rozbieżności nie muszą oznaczać, że z danej oferty lepiej zrezygnować, dobrze być ich jednak świadomym.

Łatwo zachwycić się danym miejscem, oczami wyobraźni widząc już sposób jego aranżacji.

Bardzo ważne, by rozgraniczyć pomiędzy oczekiwaniami, a rzeczywistymi potrzebami i możliwościami. Oczywiście, że duży lokal będzie nieporównywalnie bardziej wygodny, pytanie jednak czy równie łatwy w utrzymaniu. W przypadku małego - odwrotnie. Ustalmy więc krótko oraz długoterminowe potrzeby związane np. z planowanym powiększeniem rodziny. Jeśli zaś np. daną nieruchomość zamierzamy wynajmować, wszelkie nasze upodobania tracą na znaczeniu.

 

Propozycji idealnych z reguły nie ma. Ale warto szukać

Z reguły są to decyzje, które podejmuje się raz w życiu, toteż trudno od razu dysponować całą niezbędną wiedzą. Bądźmy więc na nią otwarci i nie trzymajmy się kurczowo swoich wyobrażeń. Z całą pewnością do złych doradców należy pośpiech.

Wymieńmy więc jeszcze kilka istotnych kwestii. W przypadku lokali z rynku wtórnego ważny jest ich stan prawny. Kto naprawdę jest właścicielem? Ilu ich jest? Sprawdźmy księgę wieczystą, a także to, czy nie ma tam osób zameldowanych.

Do bardzo ważnych cech każdej propozycji należy nie tylko lokalizacja, ale także bezpośrednie jej otoczenie. W przypadku nowo budowanych osiedli dostęp zarówno do zieleni, jak i wszelkich niezbędnych usług bywa problem, choć nie zawsze. Przykładem bardzo atrakcyjnej pod tym względem inwestycji są np. mieszkania w Sosnowcu na sprzedaż, oferowane przez Osiedle Sielanka w ramach przedsięwzięcia Nowa Kielecka. Znakomicie udało się tam umieścić nowy obiekt praktycznie w sercu kompletnego miasta, zachowując dobry dostęp do dziennego światła. Znalezienie komfortowego pod każdym względem mieszkania jest więc możliwe. Potrzebujemy jednak cierpliwości i zimnej głowy.

(Poradnik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone