Zamknij

Czym są techniki zarządzania stockiem magazynowym?

18:02, 25.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:03, 25.05.2022
Skomentuj

Usługi magazynowe mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od wybranych technik zarządzania. Duże znaczenie ma to, z jakich korzysta się metod składowania. Istotna będzie nawet kolejność wydawania towarów. Magazynowanie musi być dobrze przemyślane, aby wszystko przebiegało sprawnie. Obecnie najpopularniejszymi technikami zarządzania stockiem magazynowym są FIFO, LIFO, FEFO. Każda z tych metod ma zarówno zalety, jak i wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Istotne jest także to, aby dobrać odpowiednią technikę do rodzaju składowanych w nim towarów.


Jaką wybrać technikę składowania? Co warto wiedzieć o zasadzie FIFO?

Często stosowanym sposobem składowania w magazynach jest FIFO. Polega na wydawaniu z magazynu jako pierwszych towarów, które zostały niedawno przyjęte. Dotyczy to produktów, które nie mogą być długo składowane. Krótki termin przechowywania wymusza jak najwcześniejsze wydanie towarów z magazynu. Zaletą tego rozwiązania jest gwarancja ciągłego przepływu produktów. Szybkie zbywanie przyjętych towarów ułatwia dokonywanie rozliczeń księgowych. Można też uchronić się przed wieloma stratami finansowymi. Jeśli towar nie zalega, to nie generuje odpadów. Oczywiście rozwiązanie to nie jest wolne od wad. Trzeba pamiętać o tym, że nie są uwzględniane kwestie dotyczące inflacji i różnic cenowych. Wszystko to się zmienia, a nieuwzględnianie tego podczas obliczania podatku dochodowego skutkuje jego zawyżoną wartością.


Czy zasada LIFO to dobry wybór? Czego ona dokładnie dotyczy?

Kolejną opcją do wyboru jest zasada LIFO, zgodnie z którą na początku należy wydać towary, które zostały przyjęte do magazynu jako ostatnie. Ten sposób składowania towarów nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Stosuje się go relatywnie rzadko. Jest niewiele branż, które decydują się na zastosowanie zasady LIFO. Nie sprawdzi się ona w przypadku towarów, które mają termin przydatności do użycia. Jeśli składowane produkty starzeją się i tracą na wartości wraz z upływem czasu, to należy wybrać opisaną wcześniej metodę FIFO. Oczywiście zasada LIFO ma też sporo zalet. Zapewnia ułatwiony dostęp do towarów, który muszą jak najszybciej opuścić magazyn. Można nawet liczyć na mniejszy podatek dochodowy. Technikę LIFO poleca się w przypadku galopującej inflacji. Wynika to z tego, że zwiększenie kosztów towarów przyczynia się do obniżenia podatku w wyniku niższych dochodów. Zasady LIFO powinny wystrzegać się firmy działające na arenie międzynarodowej. Długo magazynowane towary tracą na wartości. Minusem będzie też bardziej utrudniona księgowość.


Jeśli nie zasada FIFO ani LIFO, to może wybrać technikę składowania FEFO?

Zapasami magazynowymi można zarządzać zgodnie z zasadą FEFO. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku składowania produktów z krótkim terminem ważności. Korzysta z niej przede wszystkim przemysł spożywczy. W pierwszej kolejności wydaje się produkty z krótszą datą przydatności do spożycia. Zasada FIFO idealnie sprawdza się w branżach opierających się na towarach szybkozbywalnych, farmaceutykach. W ten sposób możliwe staje się zminimalizowanie ryzyka powstania odpadów, które generują straty. Zasada FIFO umożliwia uniknięcie problemów z przeterminowanymi produktami. Można wobec tego liczyć na to, że wydawane towary będą najwyższej jakości, zawsze świeże. Minusem tej techniki zarządzania stockiem magazynowym jest konieczność zorganizowania odpowiedniej infrastruktury magazynowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%