Zamknij
REKLAMA

Centra handlowe złamią zakaz handlu w niedzielę?

12:58, 27.02.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a jej wdrożenie już wprowadza chaos i nieporozumienia.

Co tak naprawdę oznacza zakaz handlu w niedziele i dlaczego galerie handlowe zgodnie z prawem mogą być otwarte - wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Wokół nowych regulacji związanych z zakazem handlu w niedziele zaczęło krążyć wiele błędnych opinii. Zanim nowe prawo zacznie obowiązywać w praktyce, warto ustalić fakty.

Po pierwsze: zakaz dotyczy podmiotów prowadzących działalność handlową (sprzedażową), a zatem obejmuje sklepy, stoiska, stragany, domy towarowe itp. i nie wprowadza ograniczenia skierowanego do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

Po drugie: należy przypomnieć, że centra handlowo-usługowe od dawna nie są już miejscem, w którym odbywa się wyłącznie handel. Na ich terenie prowadzona jest również działalność w zakresie gastronomii, rekreacji, kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku w formie restauracji, barów, kin, muzeów, koncertów, boisk, placów zabaw, siłowni, torów kartingowych, a nawet przychodni lekarskich.

Z tego względu Ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyraźnie zaznaczył: "Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów nie oznacza zamknięcia galerii handlowych. Na dotychczasowych zasadach będą w nich działać sklepy prowadzone przez właścicieli, kina, restauracje, itp.".

Polska Rada Centrów Handlowych, przewidując możliwe wątpliwości interpretacyjne, zgłosiła szereg uwag do ustawy na etapie prac legislacyjnych.

- Centrum handlowe to nie jeden wielki sklep, ale szereg punktów usługowo-handlowych. Większość z nich, jak kina czy restauracje, może być otwarta również w niedziele objęte zakazem. Ze względu na 32 wyjątki w ustawie, będzie taka możliwość - twierdzi Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Dzisiejsze centra handlowo-usługowe stanowią rodzaj przestrzeni publicznej. Dostęp do szeregu usług sprawia, że spełniają one ważne funkcje społeczne - pozwalają na integrację z rodziną, wypoczynek, rekreację, rozwój kulturalny i sportowy. Szczególną popularnością cieszą się one w weekendy.

Prawdziwym ryzykiem związanym z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele - o którym PRCH alarmowała na podstawie badań i prognoz gospodarczych - jest to, że wbrew intencji Ustawodawcy, aby galerie handlowe, a w nich punkty gastronomiczne, rozrywkowe czy kulturalne itp. pozostały w niedziele otwarte, ich najemcy się na to nie zdecydują ze względu na mniejszą liczbę klientów, niższą sprzedaż i konieczność pokrycia kosztów funkcjonowania centrów tylko przez część sklepów, które nie są objęte zakazem. Zakaz tym samym doprowadziłby do wyeliminowania możliwości korzystania przez społeczeństwo z usług socjalno-kulturalnych oferowanych przez centra handlowo-usługowe w niedziele.

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

ghostghost

1 4

Hehe..kasa ucieka wyzyskiwaczom :) Kto niby przyjdzie do takiej Vivo po kulturę?..chyba kebabową :)) 17:08, 27.02.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

witcherwitcher

2 1

czarnej zarazie ucieka,ludzie i tak zamiast do galerii nie pójdą hurmem do kościoła ale mściwa satysfakcja też dobra,a wszystko za sprawą durnych,,solidaruchów" 17:43, 27.02.2018


janekjanek

0 0

Do Vivo w niedziele zjeżdżały sie całe rodziny Januszy i Grażynek, najczęściej z rejestracjami PCT i PCH. Czasami lubiłem popatrzeć na ten spęd impotencji umysłowej. Teraz będę musiał chodzić pod kościół żeby sie pośmiać. 10:26, 06.03.2018


REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone