Zamknij

Folder o hafcie krajeńskim. Promocja w niedzielę

07:41, 15.11.2018 fp
Skomentuj
reo

W najbliższą niedzielę w siedzibie Muzeum Ziemi Złotowskiej odbędzie się promocja publikacji "Haft Krajeński - tradycja ludowa i tradycja wytworzona".

Wydawnictwo ma na celu uświadomienie różnicy pomiędzy tradycją pierwotną a tradycją wytworzoną. Główną częścią publikacji jest tekst naukowy etnologa i kulturoznawcy dr Doroty Angutek, która od 2004 roku prowadzi badania nad haftem krajeńskim. Poza genezą i dziejami, można poznać symbolikę i znaczenie motywów oraz główne cechy stylistyczne haftu krajeńskiego. Treści te zobrazowano dokumentacją fotograficzną najstarszych haftowanych tkanin znajdujących się w Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Publikacja ukazuje dużą aktywność twórców lokalnych i wsparcie instytucji kultury w kultywowaniu tradycji rodzimego haftu. W folderze zaprezentowano przykłady przedmiotów z aplikacjami motywów krajeńskich, np. tkaniny, pierniki, wydmuszki, bombki choinkowe, wycinanki, porcelana, ceramika, krawaty, magnesy, lalki, biżuteria. Przedstawiono sylwetki najbardziej aktywnych twórców lokalnych, osoby skupione wokół ośrodków kultury i grup pasjonatów regionalnych. Również graficy wykorzystują motywy krajeńskie w działalności promocyjnej. Przykładem są realizacje tworzone na zamówienie instytucji publicznych, tj. muzea, domy kultury, urzędy czy stowarzyszenia.

- Liczymy, że publikacja zaspokoi potrzebę rozwijania aktywności twórczej w społeczności lokalnej. Opracowanie nie wyczerpuje tematu haftu krajeńskiego. Jest to ewoluujące zagadnienie, nad którym nadal trwają badania naukowe. Muzeum jest otwarte na współpracę, chętnie poszerzy swoją wiedzę o wspomnienia i doświadczenia świadków historii. O hafcie krajeńskim warto rozmawiać, warto go pokazywać i warto się go uczyć - przekonuje Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska" wydawnictwo jest bezpłatne.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie Festyn Krajeński na placu im. I. Paderewskiego, m.in. występy zespołów "Krajniacy" z Wielkiego Buczka i "Krajna" z Nakła nad Notecią oraz sceny do filmu "Gra w butelkę".

Dodajmy, że ostatnie spotkanie panelowe o hafcie krajeńskim odbędzie się 16 listopada o godzinie 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipce. Wstęp bezpłatny.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%