Zamknij
REKLAMA

Promocja nowej książki ks. Roberta Kulczyńskiego

12:20, 11.12.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

"IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)" - to książka powstała pod redakcją ks. Roberta Kulczyńskiego SDB, która nie tylko dokumentuje historię Polski, Wielkopolski, ale również nawiązuje do historii Piły.

Co łączy tę książkę z Piłą? Jej redaktorem jest pilanin, dzięki któremu mogliśmy poznać lotniczą historię ziemi pilskiej 1910-1945. Kilka samolotów Fokker D. VII i Albatros D. III, na których latali piloci w IV Eskadrze Wielkopolskiej, wyprodukowano w pilskiej wytwórni Albatrosa, a jeden z "asów" eskadry, Antoni Bartkowiak, był szkolony na pilota m.in. w Pile.

- Ta książka to wspaniały prezent dla wszystkich Polaków z okazji 100. rocznicy odzyskania  przez Polskę Niepodległości - podkreśla Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Sformowana wiosną 1919 roku IV Eskadra Wielkopolska - późniejsza 15. Eskadra Myśliwska - była pierwszą w historii polskiego lotnictwa wojskowego wyspecjalizowaną jednostką myśliwską. Pomiędzy majem a październikiem 1920 roku znajdujący się w jej szeregach lotnicy wykonali ponad 230 lotów bojowych, przeprowadzając m.in. spektakularne ataki szturmowe na bolszewickie pociągi pancerne, szwadrony nacierającej kawalerii oraz stanowiska ogniowe artylerii. To oni walczyli o granice odrodzonego państwa.

Książka w najdrobniejszych detalach przedstawia dzieje eskadry od momentu utworzenia do chwili jej włączenia w skład 3. Pułku Lotniczego, w sierpniu 1921 roku. Barwne opisy, przygotowane z wykorzystaniem licznych fragmentów raportów i relacji bohaterskich lotników, zostały zilustrowane ponad 100. unikatowymi fotografiami, ukazującymi zarówno wykorzystywane w jednostce samoloty, jak i życie codzienne jej personelu.

W opracowaniu publikacji wzięli udział jako współautorzy uczniowie Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego "Kolegium Kujawskie" z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim pod kierunkiem ks. Roberta Kulczyńskiego SDB.

Spotkanie promocyjne z redaktorem książki ks. Robertem Kulczyńskim SDB odbędzie się 15 grudnia o godzinie 16:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. P. Szumana przy ul. Staromiejskiej 14 w Pile. Promocja będzie prawdziwym świętem miłośników lotnictwa, dla których dodatkową atrakcją będzie współprowadzący spotkanie Grzegorz Śliżewski, jeden z autorów książki "God save the 303 squadron!", poświęconej najbardziej znanemu polskiemu dywizjonowi myśliwskiemu. Tradycje IV Eskadry Wielkopolskiej kultywował 302 Dywizjon Myśliwski i między innymi o tym opowie Grzegorz Śliżewski. Tego wieczoru będzie można również spotkać, Mateusza Kabatka współautora książki "Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945", który ma już na swoim koncie publikację dokumentującą historię rodzinnego Słupska - "Lotnictwo w Słupsku 1912-1945".

Wszystkie wspomniane powyżej książki będzie można kupić podczas spotkania i uzyskać dedykację autorów.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone