Zamknij

Dobro ze złem w sztuce ludowej

15:46, 15.02.2019 fp
Skomentuj

21 lutego o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Złotowskiej otwarta zostanie wystawa "Sztuka ludowa inspirowana Starym Testamentem" ze zbiorów Muzeum w Wągrowcu

W Muzeum Regionalnym w Wągrowcu zebrano liczącą 280 obiektów kolekcję sztuki ludowej i amatorskiej o tematyce biblijnej. Jest ona pokłosiem pięciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Ludowej i Amatorskiej o Tematyce Biblijnej im. ks. Jakuba Wujka, organizowanego w Wągrowcu w latach 1991-1999. Wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione zostały zakupione do zbiorów wągrowieckiego muzeum. Jest ona uznana jest za jedną z najciekawszych tego typu w kraju. Wągrowiecka kolekcja biblijna obejmuje prace z zakresu rzeźby w drewnie, malarstwa, grafiki, których autorami są współcześni twórcy nieprofesjonalni z całego kraju w tym wielu uznanych za twórców najciekawszych w Polsce, m.in. Antoni Baran (Opoczno), Tadeusz Żak (Kielce), Wiktor Chrzanowski (Toruń), Piotr Woliński (Kcynia), Krystyna Mołdawa (Rędocin), Władysław Luciński (Ruda Śląska)oraz twórcy z Zakopanego: Józef Walczak, Janina Jarosz, Barbara Baniecka-Dziadzio i inni. [Zofia Zawol, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu w latach 1988-2008].

Na wystawie w Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprezentujemy prawie 60 prac. W twórczości religijnej dominującą rolę odgrywa Chrystus, Maryja i święci. Jednak wyobraźnia twórców ludowych nie zna granic i znakomicie radzi sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi świat Starego Testamentu. Od Adama i Ewy, przez Arkę Noego, historie Jakuba i Józefa, aż po Mojżesza, Jonasza i Eliasza. Jest też także kilka wizerunków związanych z Apokalipsą - jako księgą zamykającą całą Biblię. Całość uzupełniają przedstawienia Aniołów i Diabłów - odwiecznej walki dobra ze złem.

Wystawa będzie czynna do 4 maja.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%