Zamknij
REKLAMA

Zdarzyło się nad Gwdą wg Grzesia i Tollasa

10:25, 28.05.2019 | fp
REKLAMA
Skomentuj

"Zdarzyło się nad Gwdą" - to tytuł wystawy fotografii, którą od 31 maja 2019 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile.

Wystawa fotografii Piotra Grzesia i Krzysztofa Tollasa poświęcona jest walorom przyrodniczym i krajobrazowym rzeki Gwdy.

Gwda to prawy dopływ rzeki Noteć o długości 145 km. Od jeziora Wielimie aż do Ujścia przez rzekę prowadzi szlak kajakowy. Fragment biegu jest objęty rezerwatem "Dolina Gwdy". Dolina rzeki jest mezoregionem o południkowej orientacji, stanowiącym dolinę środkowej i dolnej Gwdy, która podczas zlodowacenia północnopolskiego (faza pomorska) stanowiła szlak odpływu wód fluwioglacjalnych lodowca skandynawskiego. Oznaki tego etapowego rozwoju są widoczne w postaci wielostopniowych tarasów rzecznych. Na południu, w pobliżu ujścia do Noteci, dolina Gwdy znacznie się poszerza, tworząc w okolicach Piły kotlinę. Region porastają głównie bory sosnowe. Zastosowanie w gospodarce region zawdzięcza wybudowanym na Gwdzie zbiornikom retencyjnym. Część terenu znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu "Pojezierze Wałeckie i Dolina Gwdy".

Piotr Grześ to absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza na kierunku Nauki Polityczne i Dziennikarstwo. Pochodzi z Włocławka, z Piłą związany jest od ponad 30 lat. Fotografią zainteresował się już w szkole podstawowej, spędzając godziny w zaanektowanej na ciemnię fotograficzną łazience. Po przeprowadzce do Piły zafascynowało go bogactwo przyrody i obfitość flory i fauny na niemal wyciągniecie ręki. Szczególnie interesuje go obserwacja i fotografowanie ptaków. Wymaga to czasami wielu godzin spędzonych w ukryciu, w często bardzo niekomfortowych warunkach. Dzięki temu jednak udaje się sfotografować ptaki, które dla wielu są nie do zobaczenia, np. zimorodek czy żołna. Na co dzień współpracuje z lokalną TVAsta, prowadząc autorski program "W szerszym kontekście".

- Kim naprawdę jestem? Jestem - mówi Krzysztof Tollas - pasażerem, marzycielem, fotoamatorem z prawdziwą pasją do fotografii, którą zajmuję się od 2015 roku. Fotografia sprawiła, że wyrobiłem głęboki szacunek dla natury oraz pokorę wobec niej. Uważam, że to błogosławieństwo, aby móc dzielić się pięknem naszego świata z innymi i mieć pozytywny wpływ na życie ludzi poprzez moc sztuki wizualnej.

Wystawa, której patronuje starosta pilski Eligiusz Komarowski, zostanie otwarta o godzinie 19.00.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone