Zamknij
REKLAMA

Bukowińskie Spotkania mają 30 lat!

09:42, 11.06.2019 | fp
REKLAMA
Skomentuj

W dniach od 19 czerwca do 22 września 2019 roku odbędzie się jubileuszowy XXX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Bukowińskie Spotkania". Projekt realizowany jest w czterech krajach, wspólnie z instytucjami kultury, samorządami lokalnymi i regionalnymi w Polsce, Rumunii, Węgrzech i Ukrainie.

Ten jeden z największych europejskich festiwali folklorystycznych tradycyjnie rozpoczyna się w Polsce (Jastrowie, Piła 19-23 czerwca), następnie przenosi się do Rumunii (Câmpulung Moldovenesc 26-28 lipca), stamtąd na Węgry (Bonyhád 2-4 sierpnia), potem powraca do Polski (Lubań 22-23 sierpnia, Dzierżoniów 24-25 sierpnia), a jego wędrówkę po Europie zakończą "Spotkania" na Ukrainie (Chernivtsi 20-22 września).

Realizowany od 1990 roku projekt oparty jest na dwóch równoważnych założeniach: ukazaniu i ochronie bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie oraz wpisaniu bukowińskiej szkoły współżycia różnych narodów w europejski system wartości zwiększających poszanowanie dla odmienności kulturowej i kompetencji w zakresie komunikacji międzykulturowej, w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Czym są w istocie "Bukowińskie Spotkania"?

- Różne aspekty festiwalu podkreślają jego uczestnicy, widzowie, dziennikarze, zwolennicy i na szczęście nieliczni przeciwnicy, ale wszyscy za najważniejszy przyjmują fakt, iż stał się dorocznym świętem bukowińskich tradycji. Czasem świątecznym, wyłączonym z codzienności, okresem przepełnionym nie tylko muzyką, śpiewem i tańcem, ale i niepowtarzalnej aury… czasem spotkań. Bo też bogata mozaika spotkań jest sensem naszego festiwalu. Spotkania, w których uczestniczymy na zasadach gospodarza, bardzo szybko przekształcają się i po krótkim czasie stajemy się ich gośćmi. Spotykamy się z kilkuletnimi znajomymi oraz życzliwie zapraszamy i przyjmujemy nowych, łatwo pokonujemy granicę: swój - obcy. Festiwal nas zbliża i jednoczy, pokazuje, że przy różnorodności możemy stanowić wspólnotę - mówi Zbigniew Kowalski, pomysłodawca festiwalu i od 30 lat jego główna siła sprawcza.

"Bukowińskim Spotkaniom" towarzyszą międzynarodowe konferencje naukowe, stanowiące płaszczyznę interdyscyplinarnego spotkania naukowców z Polski, Ukrainy, Rumunii i Węgier, a także z innych miejsc, w których "bukowińskość" jest na tyle istotnym aspektem życia społecznego, że stała się przedmiotem dociekań naukowych.

Konferencje wraz z festiwalem stanowią całość, rodzaj jednego przedsięwzięcia naukowo-kulturalnego. Oba projekty bukowińskie artystyczny i naukowy zazębiają się i wzajemnie na siebie wpływają.

Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Wspólne dziedzictwo kulturowe i językowe" (19-22 czerwca w Jastrowiu) będzie siódmym z cyklu międzynarodowych spotkań naukowych poświęconych problematyce bukowińskiej, jakie towarzyszą festiwalowi.

Już za kilka dni w czerwcowym numerze naszego miesięcznika 8-stronicowa Gazeta Bukowińska.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone