Zamknij

Janusz Strobel Trio w rytmie bossa novy

11:02, 23.08.2019 fp
Skomentuj www.januszstrobel.pl www.januszstrobel.pl
reo

"W rytmie bossa novy" - to plenerowy koncert poświęcony brazylijskim kompozytorom w 60. rocznicę powstania bossa novy, który odbędzie się 24 sierpnia w ogrodzie Muzeum S. Staszica w Pile. Wystąpi Janusz Strobel Trio w składzie: Janusz Strobel (gitara), Paweł Pańta (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Janusz Strobel to artysta, którego nie trzeba rekomendować. Jako jeden z pierwszych w Polsce przeniósł charakterystyczne cechy bossa novy na kanwę swojej twórczości, tworząc własny język muzyczny. W 60. rocznicę powstania gatunku usłyszymy najpopularniejsze utwory A.C. Jobima, B. Powella, E. Lobosa, L. Bonfy. Mistrzowskie improwizacje przy jednoczesnym prostym prowadzeniu melodii, wyrafinowana harmonia, a to wszystko w rytmie bossa novy.

Janusz Strobel - jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer - urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Duet nagrał dwie płyty, które po latach zostały wznowione.

Na początku lat 90. założył zespół Janusz Strobel Trio, którego płyta w 1993 roku uzyskała tytuł albumu roku. W 1999 roku skomponował muzykę do polskich i rosyjskich wierszy mówionych przez Annę Romantowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie "Strofy dla Ciebie". Kolejny album z muzyką Strobla to "Wielka Pani" - poezja Karola Wojtyły interpretowana przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. Stworzył muzykę do spektakli, m.in. "Dwoje na jednośladzie", "Ławeczka", "Kartki z podróży", "Pan Cogito".

W 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia powstała autorska płyta "Wierny sobie", a w 2013 r. ukazał się dwupłytowy album Nuli Stankiewicz "Strobel - Kofta - Wołek", przedstawiający wybrane piosenki kompozytora. W 2016 roku powstała płyta Janusz Strobel - Sinfonia Viva "Ślad". W 2017 roku nagrał wspólnie z Andrzejem Jagodzińskim na akordeonie płytę "Tête-à-tête". To tylko wybrane pozycje spośród kilkuset płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer i instrumentalista.

W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 i 2016 roku za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Janusz Strobel to również twórca pięknych polskich piosenek, m.in. "W moim magicznym domu", "Trzeba marzyć", "Nieobecni", "Więc jak?", "Księżyc w nowiu", "Łagodna", które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej.

Obecnie artysta tworzy muzykę na potrzeby filmu i teatru, komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi szeroką działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

Paweł Pańta - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu oraz Studium Jazzowego Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado. Od wielu lat jest członkiem kwintetu Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu, m.in. był członkiem Tria Andrzeja Kurylewicza. W 2001 roku rozpoczął współpracę z Włodek Pawlik Trio - z którym nagrał wiele albumów. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album "Night in Calisia".

Sebastian Frankiewicz jest absolwentem Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta. Koncertuje z Lorą Szafran, Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Katarzyną Cerekwicką, Urszulą Dudziak, Bisquit, Grażyną Auguścik, Wojciechem Karolakiem, Januszem Stroblem, Januszem Skowronem.

Ma na swoim koncie złotą płytę za projekt "Pogadaj ze mną" z tekstami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Nahornego. Występował na festiwalach jazzowych m.in. w Buenos Aires, Londynie, Wiedniu, Baku, St. Petersburgu, Tel Aviv`ie, Hawanie, Pekinie, Meksyku, Bukareszcie, Sibiu, Kiszyniowie, Moskwie, Kopenhadze. W 2012 trio Nowicki/Święs/Frankiewicz, zostało nominowane do nagrody "Fryderyk" za debiutancką płytę "Pathfinder". Od 2016 jest wykładowcą w klasie perkusji jazzowej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00. Wstęp wolny.

 

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ucho ucho

1 1

Bossa nova już jest ossa stara
I nic nie pomoże Strobel i gitara. 13:34, 04.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%