Zamknij

Zapraszamy na wyjątkową Noc Księgarń

16:11, 13.10.2020 Iwona Belter Aktualizacja: 16:17, 13.10.2020
Skomentuj

To będzie wyjątkowe, radosne i uważne święto - Noc Księgarń. Zapraszamy 16 października do Domu Księgarskiego MJL przy ulicy 14 lutego 2 w Pile.

Program:
• godz. 18.00 "Leśna sprawa" - spotkanie z książkami wydawnictwa Wolno - Jarosław Borowiec. Inspiracją będzie najnowsza książka, debiut Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko, o mieszkańcach Szpiczastego Lasu. Poznamy także inne książki dla dzieci (i nie tylko) wydawnictwa Wolno.

• godz. 20.00 rozmowa i czytanie - bez przerwy z Piotrem Pazińskim, pisarzem, eseistą, krytykiem literackim oraz tłumaczem. Wstępem do opowieści o literaturze i o naszym dziedzictwie kulturowym oraz przyrodniczym będzie najnowsza książka autora "Atrapy stworzenia". Aranżacja muzyczna Karolina Furmańczyk (skrzypce).

W programie także: wizualizacja artystyczna autorstwa Tomasza Perlicjana (Penetratora Mistycznych Przestrzeni Plastycznych) oraz instalacje z książek, w tym niszowych wydawnictw: Wolno, Nisza, Austeria, które niech w tym dniu i każdym kolejnym zajmują przestrzenie księgarni, jak i kilometry myśli w naszych głowach. Będzie można spacerować wśród książek i wybierać coś dla siebie, nabyć, a także w zainicjowanej wymienialni wziąć za darmo, dokładając przyniesione.

Wydarzenie odbędzie się w ramach działań "Jelenie Czytają", podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej (przyrodnicze i historyczne). Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami - bez podziałów, bo książki to przede wszystkim dobro, a nie towar.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

*

Jarosław Borowiec - historyk literatury, edytor, wydawca książek o długim terminie przydatności: picture booki, zawsze aktualnej literatury (także dla najmłodszych), dobrej humanistyki i sztuk wizualnych. Zajmuje się opracowywaniem archiwów literackich (m.in. Erny Rosenstein, Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza). W wielkopolskim wydawnictwie Wolno ukazały się m.in. "Obie" poetki Justyny Bargielskiej z ilustracjami Iwony Chmielewskiej, wiersze dla dzieci Jerzego Ficowskiego, tom wierszy Krystyny Miłobędzkiej, książki wizualne Iwony Chmielewskiej i Joanny Concejo.

Piotr Paziński - pisarz, filozof, tłumacz, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Przez kilka lat zajmował się Ulissesem Jamesa Joyce’a (książka "Labirynt i drzewo", Austeria 2005 oraz przewodnik "Dublin z Ulissesem", Czuły  Barbarzyńca 2008), następnie ogłosił dwa tomy własnej prozy: "Pensjonat" (Nisza 2009; Paszport Polityki, Europejska Nagroda Literacka, nominacja do Nagrody Literackiej Nike) i "Ptasie ulice" (Nisza 2013) oraz zbiory esejów pt. "Rzeczywistość poprzecierana" (Austeria 2015; nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w 2016 roku w kategorii esej), "Atrapy stworzenia" (Austeria 2020). Pisze, tłumaczy (m.in. w 2017 roku za tłumaczenie książki "Przypowieść o skrybie i inne opowiadania Szmuela Josefa Agnona" otrzymał gdańską Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego), zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Bywa także wykładowcą, fotografem oraz redaktorem i składaczem książek własnych i cudzych.

Tomasz Perlicjan - Penetrator Mistycznych Przestrzeni Plastycznych, malarz, który w swojej twórczości zajmuje się deformacją rzeczywistości. Jest nie tylko malarzem, ale też autorem przedstawień scenicznych oraz poetą. Mówi się o nim, iż jest artystą przez duże "A" - kreatorem, inspiratorem i penetratorem, którego prace skutecznie oddziałują na zmysły - intrygując, elektryzując i żarząc. Uczestnik licznych wystaw krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, USA, Kanadzie oraz w zbiorach muzealnych.

(Iwona Belter)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%