Zamknij

Rekord dla Niepodległej o godzinie 11.11

09:14, 11.11.2018 Dorota Fąs
Skomentuj

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile wzięła aktywny udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej", w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W piątek podczas 4. godziny lekcyjnej w szkolnej hali sportowej odświętnie ubrani uczniowie wszystkich oddziałów edukacyjnych klas 1-8 oraz III gimnazjum zebrali się, aby dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewać czterozwrotkową pieśń narodową.

Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by Go ująć w dłonie.
Zawsze był z nami – ptak wspaniały,
Choć czasem ktoś odszedł daleko…
Bronił tej ziemi, bo ją kochał
Sercem pokoleń już od wieku.

Dziś w całej Polsce brzmi mazurek…
Dzisiaj radość kanonada!
Witamy wszyscy Niepodległość i Jedenasty Listopada

Uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter. Spotkanie rozpoczęło się krótkim montażem słowno-muzycznym, nawiązującym do historii naszego kraju, do radosnej daty, która przyniosła Polakom upragnioną wolność. Oprócz refleksyjnych wierszy Ignacego Krasickiego i Antoniego Słonimskiego z muzycznym tłem Fryderyka Chopina, odśpiewana została przez solistki szkolnego zespołu wokalnego Akcent wzruszająca pieśń "To moja ojczyzna".

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Grzegorz Wądołowski, który wygłosił prelekcję na temat 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po niej, dokładnie o godzinie 11.11, padła komenda: "Do hymnu". Wszyscy zgromadzeni na apelu uczniowie i nauczyciele - łącznie 950 osób - jednocześnie, niezwykle uroczyście, odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", przyjmując należne honory, aby oddać hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli przed laty o wymarzoną niepodległość.

Pieśń patriotyczna, pieśń hymniczna i żołnierska są częścią naszej historii i narodowej kultury. Prawdziwie wzruszały polskie serca. Tak było i w tym przypadku… Nad poprawnością intonacyjną czuwała Dorota Fąs , wprowadzając element dyrygentury.

Po zakończonym śpiewie, wszyscy zgromadzeni, unosząc nad głowami kartki z barwami narodowymi, utworzyli "żywą flagę państwową". Całość zakończyły owacje, gromkie brawa oraz wiwatowanie na cześć naszej ojczyzny.

Jak podkreślali to sami uczniowie, była to dla nich swoista lekcja historii, którą niewątpliwie zapamiętają na długo, ponieważ stała się okazją do refleksji na temat tego, jak żyć, jak cieszyć się z wolnej Polski; a korzystać z tej wolności, znaczy rozumieć jej wartość, cenę i szanować tych, którzy potrafili poświęcić dla niej wszystko!

Za całość przedsięwzięcia odpowiedzialne były panie Dorota Fąs i Ewa Wyrzykowska.

(Dorota Fąs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%