Zamknij
REKLAMA

Klimatyczna klasa w Siódemce z klimatem

14:08, 14.03.2019 | Piotr Gadzinowski
REKLAMA
Skomentuj
fot. W. Szczerbiński

"Siódemka z dobrym klimatem" - pod takim hasłem uczniowie klasy VIIc Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile, we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci, realizowali ogólnopolski projekt "Klimatyczna klasa".

Działania dzieci, których celem było propagowanie wśród rówieśników i dorosłych świadomego życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, rozpoczęły się na początku bieżącego roku i zostały podsumowane wczoraj. Młodych pilan wspierali rodzice oraz dwie miejskie spółki: Miejski Zakład Komunikacji i Miejska Energetyka Cieplna.

- Prócz promowania treści ekologicznych i nauki jak żyć ważnym elementem projektu było rozwijanie umiejętności współpracy opierającej się  na rozmowach, zrozumieniu, wzajemnym wsparciu, czy motywowaniu siebie w pokonywaniu trudności podczas wykonywania wyznaczonych zadań. Uważam, że wszystkie te cele osiągnęliśmy - oceniła Maja Cieślak-Strzelec, wychowawczyni klasy VII C, która zainicjowała udział swoich uczniów w projekcie.

- Efekty waszej pracy zrobiły na mnie duże wrażenie i bardzo się cieszę, że w waszej szkole w nowatorski sposób podjęliście temat ochrony naszej planety, która bez działań podnoszących świadomość o zagrożeniach i właściwym postępowaniu, może wkrótce zginąć. W imieniu prezydenta Piotra Głowskiego i wszystkich radnych gratuluję wam pomysłów i dziękuję za determinację i pracę włożone podczas ich realizacji - powiedziała podczas uroczystego podsumowania projektu przewodnicząca Rady Miasta Piły Maria Kubica.

Projekt "Siódemka z dobrym klimatem" składał się z dwóch etapów:

- W pierwszym etapie uczniowie wybrali problem który ich najbardziej zainteresował. Ich wybór padł na temat "Osiedla w obliczu zmian klimatycznych". Zadanie młodzieży polegało w tym przypadku, na zaplanowaniu pracy oraz wykonanie ulotki tematycznej, jako pracy konkursowej.

- W drugim etapie młodzi pilanie realizowali zaplanowane przez siebie zadania. Redagowali artykuły, które następnie publikowane były na blogu, w czasopiśmie Tętno Regionu oraz na ogólnopolskich platformach: juniormedia.pl i wirtualnaredakcja.pl, a także na stronie Scenariusze Lekcji – realizacje projektów (Facebook). Organizowali happeningi, wystawy, spotkania i lekcje edukacyjne.

W wykonaniu zaplanowanych działań młodych pilan wsparły miejskie spółki MZK i MEC. Dzięki temu uczestnicy projektu dowiedzieli się, w jaki sposób w Pile w bezpieczny i ekologiczny sposób produkowane jest ciepło i energia elektryczna oraz jaki wpływ na środowisko naturalne mają różnego typu silniki miejskich autobusów. Ważnym elementem tej współpracy była również dyskusja o tym, w jaki sposób przekonać dorosłych mieszkańców Piły, by dla zmniejszenia ilości smogu w mieście, zrezygnowali z użytkowania samochodów osobowych, na rzecz korzystania z hybrydowych i niskoemisyjnych autobusów, których MZK ma w swoim taborze coraz więcej.

Zdobyte w ten sposób wiadomości i doświadczenia uczniowie klasy VIIc wykorzystali m.in. podczas prowadzenia lekcji edukacyjnych dla swoich koleżanek i kolegów z młodszych klas.

- Bardzo dużo dowiedziałyśmy się o ekologii, jak groźny jest smog i co powinniśmy robić w określonych sytuacjach, by chronić przed zanieczyszczeniami nasze środowisko naturalne. Bardzo ważnym doświadczeniem była również nauka współpracy dla osiągnięcia wspólnego celu. Zdobyte w trakcie projektu doświadczenia i wiedza na pewno przyda nam się w dorosłym życiu - deklarują zgodnie Julia Wałczacka, Paulina Ciesielska i Natalia Bitans.

W ramach projektu jego uczestnicy przeprowadzili również dwa konkursy: Miejski Konkurs Poetycki "Nasz świat" pod patronatem Prezydenta Miasta Piły oraz dwa plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie SP nr 7.

Wyniki Miejskiego Konkursu Poetyckiego "Nasz świat" pod Patronatem Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego:

I miejsce Gabriela Kubera SP6 (opiekun Mirosława Rościszewska)
II miejsce Antonina Kopka SP7
III miejsce Maria Jasion SP5 (opiekun Honorata Sekuterska-Nowak)
Wyróżnienie Zuzanna Szwagierczak SP7

Jury: Henryk Liszkiewicz, Wanda Strzelec, Izabella Bartol

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego "Zły smo(k)g"

Klasy I
I m. Mateusz Skrzypczak Ib
I m. Weronika Urbanowicz Ic
I m.  Paulina Walas Ia
II m. Mateusz Parecki Ia
III m. Maja Walewska Ib

Klasy II i III
I m. Szymon Nakoneczny IIc
I m. Sergiusz Wojtasik IIIb
II m. Weronika Kabat IIa
III m. Lena Wolańska IId
Wyróżnienia:
Ignacy Pietrzak IIb
Wojtek Banach IIb
Nikola Sołtysiak IIb

Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego "Dom moich marzeń z zieloną kurtyną"
Klasy IV-VIII
I m. Zofia Domagała VIa
I m. Nikola Palicka Va
II m. Weronika Kokowicz Vb
III m. Karolina Kuczyńska Vb

(Piotr Gadzinowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone