Zamknij
REKLAMA

Remontując budynek zakryli ptasie gniazda

17:02, 09.07.2019 | Artur Łazowy, SIS EFFATA
REKLAMA
Skomentuj
fot. Sebastian

- Piękny remont elewacji budynku na ulicy Motylewskiej. Dobrze, bo wyglądał już okropnie. Tylko jest jedno ale... - informuje pan Sebastian.

- Na ścianie poniżej dachu znajdują się otwory wentylacyjne. Od lat były one miejscem gniazdowania jerzyków, pustułek, gołębi. Teraz wszystkie te otwory zostały zasłonięte. Zastanawiam się, czy jest przewidziane umieszczenie na budynku budek lęgowych, które to te piękne i niezwykle pożyteczne ptaki będą mogły wykorzystać po utracie obecnych miejsc gniazdowania.

Na drugim zdjęciu młoda pustułka z gniazda na poddaszu naszego domu w czasie pierwszego wylotu z gniazda. Tak jak w zeszłym roku są 4 młode. To niesamowite móc obserwować te ptaki z tak bliska.

Pamiętajmy, że zwierzęta wokół nas są  ważnym elementem równowagi ekosystemu, w którym my również żyjemy. Zatroszczmy się o to, a nie będziemy musieli stosować chemii aby poradzić sobie za chwilę z plagą komarów czy gryzoni.

*

Stan prawny w Polsce:

Zgodnie z obowiązującym prawem "w stosunku do wszystkich gatunków ptaków obowiązuje zakaz umyślnego zabijania, okaleczania, niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych, niszczenia gniazd i innych schronień, umyślnego płoszenia lub niepokojenia w okresie lęgowym w miejscach rozrodu i wychowu młodych oraz niszczenia siedlisk, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych i odpoczynku".

W przypadku planowania prac remontowych przed przystąpieniem do nich należy upewnić się, czy miejsca, które mają być objęte remontem, nie zostały zasiedlone przez ptaki. Jeżeli stwierdzono obecność ptaków - należy wystąpić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji zezwalającej na niszczenie siedlisk i umyślne płoszenie i niepokojenie. Prace remontowe powinny być prowadzone przed rozpoczęciem okresu lęgowego, który dla większości gatunków gniazdujących w budynkach rozpoczyna się w marcu. Jednocześnie należy pamiętać, że prowadzenie prac remontowych pociągających za sobą łamanie przepisów z zakresu ochrony przyrody może skutkować skierowaniem na policję wniosku o podejrzeniu popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, wniesieniem wniosku o ukaranie do sądu, skierowaniem wniosku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymanie prowadzenia prac budowlanych.

(Artur Łazowy, SIS EFFATA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

jasiujasiu

2 1

A pod Dziembówkiem znaleziono martwego orła bielika, ale jest zakaz rozgłaszania o tym. 13:21, 11.07.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

rym do dzięciołrym do dzięcioł

1 0

A u mnie dwa lata temu dzięcioł *%#)!& w szybę i zdechł. 14:12, 11.07.2019


dzięcioł - ciąłdzięcioł - ciął

1 0

chodzi o wyraz: p i e r d y k n ą ł. 14:14, 11.07.2019


lewaklewak

0 0

a ja puściłem dzisiaj na wolność pawia 14:49, 11.07.2019


do lewakado lewaka

0 0

lewak a bąka nie puściłeś? 19:48, 11.07.2019


pisklę kukułkipisklę kukułki

2 2

Nie były to ptasie gniazda a nielegalne miejsca pobytu ptaków bez zameldowania. Ptaki mimo swojej piękności zasrywają balkony i parapety, roznoszą choroby i pasożyty. 14:18, 11.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

olgaolga

1 0

Ty za to chlejesz napój ciepłych zwany piwem, szczasz na trawniki, rzygasz w parku a do tego masz kiłę, wszy na pępku i piega na doopie, a mimo to nikt ci szałasu nie zamurował 19:45, 11.07.2019


REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone