Zamknij
REKLAMA

Chcą budowy linii 2x400 kV - zgodnie z prawem

18:40, 11.10.2016 | fp
REKLAMA
Skomentuj

W Pile zawiązano pierwszą „Ogólnopolską Koalicję Na Rzecz Budowy Linii 2x400 kV Zgodnie z Prawem”. Jej podstawowym zadaniem będzie integracja wszystkich działań stowarzyszeń oraz komitetów społecznych, a także koordynacja planowanych protestów w cały kraju.

- Okazuje się, że problem linii 2x400kV, a w zasadzie próby ignorowania wojewódzkich planów zagospodarowania przestrzennego, to niestety zjawisko powszechne i w pewnym sensie uniwersalne. O wsparcie apelowało bardzo dużo stowarzyszeń, a także komitetów mieszkańców, którzy czują się bezradni wobec postawy wykonawców inwestycji współpracujących z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. Dlatego wspólnie zdecydowaliśmy o powołaniu silnej organizacji mogącej stanowić swoistą przeciwwagę - mówi Piotr Plak, prezes zarządu stowarzyszenia „Chcemy Wiedzieć!” i współzałożyciel Koalicji.

Obecnie do Koalicji należy osiemnaście różnych organizacji, które do tej pory samodzielnie działały na rzecz ochrony wojewódzkich planów zagospodarowania przestrzennego w swoich regionach - a miejsc, gdzie mieszkańcy zwierają szyki, jest coraz więcej. Modernizacja lub budowa nowych linii najwyższych napięć 2x400 kV to bowiem szeroko zakrojona strategia inwestycyjna PSE S.A., która zakłada do 2020 roku wydanie wielu milionów z publicznej kasy na rzecz Krajowej Sieci Elektroenergetycznej (KSE). Oznacza to setki kilometrów nowych tzw. autostrad energetycznych, które z pewnością wywołają nową falę sprzeciwu, podobną do tej obserwowanej w związku z budową linii 2x400 kV Kozienice - Ołtarzew, gdzie liczni mieszkańcy podwarszawskich gmin protestowali przeciwko realizacji inwestycji niezgodnie z wojewódzkim planem zagospodarowania przestrzennego. PSE S.A. ostatecznie wybrały wariant legalny, ale problem pozostał nierozwiązany na poziomie ogólnopolskim. Mowa m.in. o tych gminach, które położone są wzdłuż planowanych linii 2x400kV: Piła Krzewina - Plewiska, Bydgoszcz Zachód - Piła, Jasiniec - Pątnów.

Mieszkańcy właśnie tych gmin - przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszeń „Apertus” i „Chcemy Wiedzieć!” -zdecydowali o powołaniu „Ogólnopolskiej Koalicji Na Rzecz Budowy Linii 2x400 kV Zgodnie z Prawem”, która będzie reprezentować wspólny interes wielu tysięcy obywateli zagrożonych inwestycją niezgodną z planami wojewódzkimi. Koalicja deklaruje szereg zdecydowanych działań.

- Ignorowanie wojewódzkich planów zagospodarowania przestrzennego w kontekście budowy linii 2x400 kV oznacza wiele ludzkich tragedii. Jako koalicja będziemy jeszcze dobitniej przekonywać, że odpowiedzialna polityka planistyczna gmin - której niestety bardzo często po prostu nie ma - jest podstawą sprawnej realizacji strategicznych inwestycji kraju. Ci lokalni włodarze, ktrórzy są przyczyną obecnych konfliktów, powinni ponieść tego konsekwencje - oświadcza Bartosz Danielewicz, prezes stowarzyszenia „Apertus” i współzałożyciel Koalicji.

Przedstawiciele Koalicji wspólnie podkreślają, że „przedłużająca się ignorancja wobec ich postulatów może skutkować falą protestów w całej Polsce”.

Do koalicji przyłączyły się dotychczas: Stowarzyszenie "Apertus", Stowarzyszenie "Pomarańczowi”, Stowarzyszenie "Ekologiczna Wielkopolska", Stowarzyszenie „Chcemy Wiedzieć!”, Stowarzyszenie Ochrony Ziemi i Sadów, Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Terenowy Pobórka Wielka, Pobórka Wielka - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Białośliwie - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem. Dobrzyniewo - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Kosztowo - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Tomaszewo - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Wysoka - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Jeziorki Kosztowskie - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Wyrzysk - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Klawek - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Kobylniki - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Helenowo - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem, Ślesin - Koalicja na rzecz budowy linii 2x400 kV zgodnie z prawem.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

BRAWO!!!BRAWO!!!

1 0

I bardzo dobrze, BRAWO KOALICJO!!! Dość już ignorancji i nie przestrzegania prawa ze strony większych (np. Polskich Sieci Elektroenergetycznych). To my zwykli obywatele płacimy IM pensje, to za nasze pieniądze budują zazwyczaj przeszacowane linie, więc jakim prawem jeszcze chcą nas pognębić!!!
Wstyd Polsko, że masz takie spółki, które nadużywają prawa bądź nie przestrzegają go wcale! Po co nam Prawo, po co nam przepisy, po co nam Plany Zagospodarowania?! Wyrzućmy wszystko do kosza i "róbta co chceta" Taki przykład idzie przecież od nich z góry. 12:34, 12.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone