Zamknij
REKLAMA

354 tys. zł dotacji na ośrodek dla ludzi z autyzmem

07:49, 13.06.2018 | Starostwo Powiatowe w Pile
REKLAMA
Skomentuj
fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Powiat Pilski zdobył dotację w wysokości prawie 354 tysiące złotych na budowę oddziału Środowiskowego Domu Pomocy Caritas w Pile, który powstanie na terenie parafii w Motylewie przy ul. Orlej 29. Docelowo będzie się tam rehabilitować 15 osób.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach programu „Rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2018". Umowę w tej sprawie podpisali starosta pilski Eligiusz Komarowski i wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Kwota dotacji wynosi dokładnie 353.591 złotych.

- W powiecie pilskim do tej pory nie ma żadnej placówki, która prowadziłaby opiekę dzienną dla osób z takimi zaburzeniami, jak autyzm. To będzie nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny prowadzony przez Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas. Tu pracują dobrzy fachowcy, którzy mają duże doświadczenie w opiece i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi - powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Obecnie do Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Centrum Charytatywno-Opiekuńcze Caritas znajdującego się przy ul Kossaka uczęszcza 35 osób, ale z innego rodzaju zaburzeniami niż autyzm.

- Takiego oddziału nam bardzo brakowało - przyznała Iwona Thiel, kierownik WTZ przy Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas. - Oddział w Motylewie będzie ośrodkiem dziennym, otwartym 5 dni w tygodniu, a dostępny dla podopiecznych i ich bliskich przez 8 godzin codziennie.

W ramach projektu na oddział dla osób z autyzmem zostaną zaadaptowane pomieszczenia budynku plebani parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Motylewie. Koszt tego zadania to 318.591 zł. Budynek jest już gotowy, podobnie projekt adaptacji pomieszczeń. Powstaną w nim: sala rehabilitacyjna (odbywać się tam będą ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną i integrację), pracownia gospodarstwa domowego (gdzie podopieczni będą się uczyć codziennych prac domowych, by mogli sami lepiej funkcjonować), pracownia komputerowa z elementami wyposażenia do zajęć plastycznych i rękodzielniczych oraz kącik sanitarny i socjalny. Na wyposażenie pomieszczeń zaplanowano 35 tys. zł.

- Dzięki działalności nowego oddziału Środowiskowego Domu Samopomocy w Motylewie osoby cierpiące na zaburzenia ze spectrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi znajdą wsparcie i pomoc, a także będą mogły rozwijać swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Będą tam miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, psychologiczną i psychiatryczną. Profesjonalna rehabilitacja przy wsparciu bliskich z pewnością pomoże im lepiej funkcjonować w codziennym życiu - powiedział Michał Hoga, psycholog z Centrum Charytatywno-Opiekuńczego Caritas przy ul. Kossaka w Pile.

(Starostwo Powiatowe w Pile)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone