Zamknij
REKLAMA

W szkołach średnich są wolne "moce przerobowe"

08:37, 07.12.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Szkoły średnie w powiecie pilskim są przygotowane na przyjęcie większej liczby absolwentów szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjów. - Dla nikogo miejsca nie zabraknie - zapewnia starosta Eligiusz Komarowski.

Rok szkolny 2019/2020 będzie o tyle szczególny, że szkoły średnie prowadzone przez Powiat  Pilski będą musiały przyjąć więcej absolwentów, zarówno tych, którzy skończą klasy ósme w szkołach podstawowych, jak i uczniów z likwidowanych ostatnich klas gimnazjów.

- Wprawdzie do rozpoczęcia nowego roku szkolnego zostało jeszcze kilka miesięcy, ale już niebawem młodzież stanie przed pierwszym dylematem wyboru szkoły. A jak wiadomo będziemy mieli podwójną liczbę absolwentów. I z tego powodu pojawiły się wątpliwości, czy jesteśmy w stanie ich przyjąć. Dlatego już teraz chcemy wszystkich uspokoić, że nasze placówki są gotowe na przyjęcie wszystkich chętnych. Dodam tylko, że w latach wyżu demograficznego mieliśmy dwa razy więcej uczniów. Mamy zatem jeszcze spory zapas - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Ponadto większa liczba uczniów nie spowoduje wydłużenia zajęć lekcyjnych po południu. W większości, jak dotąd, będą się one kończyć około godziny 16.00, wyjątkowo - w pracowniach specjalistycznych - o godzinie 17.00.  

Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile, potwierdza, że dochodziły do niej wieści, iż miejsc w szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski może w nowym roku szkolnym zabraknąć.

- Dlatego chcielibyśmy wszystkich uspokoić, zarówno młodzież, jak i rodziców. W nowym roku szkolnym dla absolwentów szkół podstawowych  i ostatnich klas gimnazjów przygotowaliśmy 2880 miejsc. A przewidywana liczba absolwentów to 2774. Tak więc  sytuacja jest bezpieczna.  Bierzemy również poprawkę na to, że jeśli z powiatów ościennych młodzież będzie chciała do nas przyjść, to również ją przyjmiemy.

Dlaczego sytuacja jest bezpieczna? W latach 1999/2000 do klas I w szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski uczęszczało 2.815 uczniów, ogółem było ich 10.860. W roku szkolnym 2019/2020 szacuje się, że uczniów będzie łącznie 5.825, a pierwszoklasistów 2.774.  

- Porównując te liczby widać, że mamy jeszcze wolne "moce przerobowe" - podsumowuje Łucja Zielińska.

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone