Zamknij
REKLAMA

Inwestycja za 8 mln zł na 30. urodziny pilskiego szpitala

07:53, 20.12.2018 | msz
REKLAMA
Skomentuj

19 grudnia 2018 roku otwarto przebudowany i zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile. W uroczystości uczestniczył m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.  

Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica zakończył realizację projektu pn."Przebudowa SOR Szpitala Specjalistycznego w Pile wraz z podjazdem dla karetek oraz doposażeniem w sprzęt medyczny z uwzględnieniem stanowisk do wstępnej intensywnej terapii" w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1 Infrastruktura ratownictwa medycznego w zakresie wsparcia istniejących Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk wstępnej intensywnej terapii (roboty budowlane, doposażenie) dla projektów realizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z wyłączeniem województwa mazowieckiego.

Celem projektu było zwiększenie efektywności i jakości udzielanych świadczeń przez SOR zlokalizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Zaplanowane efekty osiągnięto poprzez przebudowę i remont oddziału:przystosowanie pod kątem funkcjonalno-użytkowym istniejących pomieszczeń, przebudowę podjazdu dla karetek, doposażenie w sprzęt medyczny ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk do wstępnej intensywnej terapii oraz wyposażenie w sprzęt socjalno-bytowy i administracyjno-biurowy.

Początki inwestycji sięgają grudnia 2016 roku, kiedy opracowano dokumentację projektową. 30 stycznia 2017 roku złożono wniosek o dofinansowanie w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie. Umowa o dofinansowanie została podpisana 8 grudnia 2017 roku, po czym natychmiast rozpoczęto procedurę przetargową dotyczącą wyboru wykonawcy i dostawców. Prace ruszyły 15 lutego 2018 roku, okres kwalifikowalności wydatków kończy się 31 grudnia br. Wykonawcą robót była firma Usługi Budowlane "Kosbud" Michał Kosmowski z Uścikowa koło Obornik Wielkopolskich. Nadzór inwestorski pełnili pracownicy Szpitala oraz  Studio Projektu Budowlanego "Filar" Marcin Górzny z Piły.

Wartość przedsięwzięcia wyniosła 8.022.637,15 zł, w tym kwota dotacji środkami unijnymi to 5.941.874,73 zł, zaś wkład własny 2.080.762,42 zł. Prace remontowo budowlane pochłonęły 6.102.919,13 zł, a zakup sprzętu medycznego 1.689.885,14 zł.

- Stara rampa, na którą wjeżdżały karetki pogotowia, była w stanie agonalnym - wspomina Jan Mindykowski, kierownik nadzoru zespołu inwestorskiego. - Nowa rampa została wzmocniona konstrukcyjnie, a jako nawierzchnię ułożono bardzo trwały beton autostradowy. Na rampie wybudowano nową wiatę, o jedną czwartą większą od starej. Poszycie z płyty poliuretanowej gwarantuje jej zdecydowanie większą odporność na czynniki zewnętrze.

Pozbawione progów szlaki komunikacyjne poprawiły komfort transportu pacjentów z karetek na oddział. Na SOR można dostać się także dzięki platformie dla osób niepełnosprawnych. Zmieniono (także wydłużono, by zmniejszyć kąt nachylenia) schody wejściowe z parkingu, czyniąc komunikację łatwiejszą dla osób z dziećmi oraz osób starszych. Nowością jest monitoring wizyjny z funkcją rejestracji głosu. Wszystkie pomieszczenia mają wentylację grawitacyjną i mechaniczną, z chłodzeniem i jonizacją powietrza. Ponadto wymieniono umeblowanie i zakupiono sprzęt medyczny do wstępnej intensywnej terapii. W 30-letnim obiekcie, już poza zakresem projektu, trzeba było także wykonać szereg dodatkowych prac, np. modernizację kanałów wentylacyjnych i pionów instalacyjnych.

- To pierwsze od długiego czasu działania służące bezpośrednio pacjentom. Do tej pory takich inwestycji w zasadzie u nas nie było. Chyba trudno byłoby znaleźć komórkę, która nie byłaby zaangażowana w jej przebieg - powiedział podczas uroczystego otwarcia SOR-u dyrektor szpitala Rafał Szuca. - Mówi się, że narzędzia są tyle warte, ile warci są ludzie, którzy na nich pracują. Tutaj pracują znakomicie przygotowani lekarze, ratownicy, pielęgniarki, panie, które rejestrują ten ogromny strumień pacjentów. Wkładają w swą pracę wiele zaangażowania, empatii i pasji - podkreślił dyrektor.

- W pilskim szpitalu rocznie leczy się ponad 50 tysięcy pacjentów. Ponad połowa z nich trafia tam właśnie przez Szpitalny Oddział Ratunkowy. To ludzie nie tylko z Piły i powiatu, ale także z całego subregionu pilskiego, a nawet z jeszcze dalszych miejscowości. Dzięki tej inwestycji zwiększyła się dwukrotnie ilość stanowisk do obsługi pacjentów, a także ilość sprzętu ratującego życie. Chcę także zaznaczyć, że podczas prac związanych z przebudową oddziału nie mieliśmy taryfy ulgowej. Za ten okres pracy w niełatwych warunkach serdecznie dziękuję personelowi - dodał ordynator SOR Krzysztof Jarzyński.

- Nie waham się powiedzieć, że pod względem inwestycyjnym ostatnie trzy lata to najlepszy okres w historii Szpitala Specjalistycznego w Pile - mówił starosta Eligiusz Komarowski. - Przebudowany oddział ratowniczy to piękny prezent na 30-lecie lecznicy. Jest on na europejskim poziomie. Dziękuję za wsparcie panu wojewodzie oraz parlamentarzystom, którzy są przyjaciółmi naszego szpitala: posłom Marcie Kubiak, Marcinowi Porzuckowi i Grzegorzowi Piechowiakowi. Czasem nawet ich specjalnie "podpuszczam", by rywalizowali w staraniach na rzecz tej placówki. I z powodzeniem im się to udaje - pochwalił starosta.

(msz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

czytelnikczytelnik

6 0

z pierwszego zdania wynika że szpital zrobił prezenty sam sobie, ciekawe co dorzucili politycy ze zdjęć? 08:29, 20.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PilanPilan

2 0

Wstęgę i nożyczki. 10:16, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone