Zamknij
REKLAMA

Uczczą wolność przy muzyce Duke'a Ellingtona

17:21, 12.08.2019 | fp
REKLAMA
Skomentuj

- Z okazji 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej postanowiliśmy zorganizować kilka przedsięwzięć, który w godny sposób uczczą pamięć tych, którzy walczyli o naszą wolność, często płacąc za to najwyższą cenę - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Przedsięwzięcia będą trzy, ale termin i miejsce ich organizacji jedno: 1 września na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

O godzinie 10.00 rozpocznie się "Rodzinny Piknik Zdrowia", nad którym honorowy patronat roztoczył poseł Grzegorz Piechowiak.

- Stowarzyszenie "Europa Donna", które na co dzień zajmuje się profilaktyką raka piersi, obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. Stąd pomysł zorganizowania szeregu bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji oraz porad, z którymi chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych - mówi Dorota Piechowiak, prezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi "Europa Donna" w Pile.

Tego dnia przy ulicy Podchorążych 10 zaparkują mammobus, osteobus, dermatobus i kardiobus. Na miejscu będzie można skorzystać z takich badań specjalistycznych, jak USG piersi, PSA, badanie wzroku, słuchu, włosów, spirometria, badanie poziomu glukozy, czy ciśnienia. Będą także konsultacje ze specjalistami: onkologiem, neurologiem, psychologiem, psychiatrą, pediatrą, dietetykiem. Zaplanowano również zajęcia praktyczne, np. nauka samobadania piersi oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Sponsor główny wydarzenia, firma Enea, zadba także o atrakcje dla dzieci.

"Rodzinny Piknik Zdrowia" potrwa do godziny 16.00. Dwie godziny wcześniej rozpocznie się "Piknik Historyczny", którego głównym punktem będzie inscenizacja "W ogniu września 1939".

- W tym roku z uwagi na remont stadionu przy ulicy Okrzei nie odbędzie się "Piknik Wojskowy", ale po części zastąpi go właśnie "Piknik Historyczny", czczący 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Co ważne - pozyskaliśmy na ten cel środki finansowe z zewnątrz - podkreśla starosta Eligiusz Komarowski.

- Środki pochodzą m.in. z rządowego programu dotacyjnego "Niepodległa". Wniosek Powiatu był dobrze napisany, stąd też uzyskał dofinansowanie - dodaje poseł Marta Kubiak.

Warto też wspomnieć, że wydarzenie to zapowiadać będzie filmik promocyjny z… aktorskim udziałem pani poseł. W programie "Pikniku Historycznego" ponadto odbędzie się wystawa sprzętu wojskowego, zaś uczestnicy imprezy będą mogli skosztować grochówki z kuchni polowej.

Trzecim elementem powiatowych obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej będzie wyjątkowy koncert "Wolność/Freedom".

- Przygotowania do wyjątkowego muzycznego finału zaczęliśmy już w lutym - mówi Edmund Wolski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. - Zastanawialiśmy się z panem starostą, jak w należyty sposób uczcić okrągłą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, a także stulecie wytyczenia granicy polsko-niemieckiej. Wybór padł na Duke'a Ellingtona i jego muzykę sakralną.

Duke Ellington (1899-1974) był jednym z najwybitniejszych pianistów, kompozytorów i bandleaderów w historii jazzu. Jego monumentalne dzieło "Sacred Music" - zbiór pieśni i kompozycji instrumentalnych - przypomni Eljazz Big Band pod dyrekcją Józefa Eliasza, z towarzyszeniem 40-osobowego chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz gościnnie z wokalistką i pianistką Karen Edwards.

Koncert "Freedom" będzie prawdziwie elitarnym wydarzeniem. Jako że sala audytoryjna PWSZ ma swoje ograniczenia pojemnościowe, warto już teraz zgłosić się po imienne zaproszenie. Będą one wydawane w sekretariacie starosty pilskiego oraz w BWAiUP w Pile.

REKLAMA
(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

witcherwitcher

2 4

piękny zaiste program,dla uczczenia 80 rocznicy zwycięstwa Hitlera nad Polską 22:10, 12.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ostrzeżenieostrzeżenie

0 0

"Szybkie i anonimowe zapoznanie" - takie coś jak się pojawia na portalu Mariusza Szalbierza, musi być okupione ryzykiem, że ktoś w redakcji siedzi nad komputerem z programem szpiegującym i ma dane amatora syfilisa, jak powiada witcher. 15:52, 17.08.2019


historykhistoryk

7 2

Jako wisienka na torcie utwory kompozytora jazzu, muzyki która powstała na południu USA w dzielnicy prostytutek Nowego Orleanu. A gdzie w tych obchodach polskość, patriotyzm i pielęgnacja polskiej kultury? 07:50, 13.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

witcherwitcher

0 1

najwięcej prostytutek zjeżdżało się do Rzymu gdy obywało się konklawe i prócz zarażania syfem kardynałów,nie powstała wtedy najmarniejsza piosenka 17:34, 13.08.2019


Poeta nieznanyPoeta nieznany

0 0

Samo zarażenie kardynała syfem jest wielką odą do miłości.
Nie raz cnotę bym pogrzebał
Gdybym się venery nie bał. 15:56, 17.08.2019


Krecia PytaczkównaKrecia Pytaczkówna

0 0

Kto to Duke Ellington, bo nie wiem? 15:48, 17.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrystynaKrystyna

0 0

Janusz, to nie jest nasz syn pedalony 08:30, 18.08.2019


olkaolka

2 0

A nie będzie haltujących "patriotów"? 12:40, 19.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ww

0 0

heilujących,,olka,heilujących ! ;) 21:19, 19.08.2019


kolorykolory

0 0

Duke Ellington jest podobny do Fernand Joseph Désiré Contandin znanego jako Fernandel. Tylko, że czarny był jak żył. 15:40, 23.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

masztalerzmasztalerz

0 0

Faktycznie, obaj posiadali tak zwane "końskie mordy". Jeden siwek, drugi kary. 15:44, 23.08.2019


REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone