Zamknij

W Kostrzynku i Mościskach nieobca jest ochrona środowis

08:35, 12.11.2019 Grażyna Wrzaszczak Aktualizacja: 15:40, 12.11.2019
Skomentuj

W sobotę w świetlicy wiejskiej w Mościskach odbyło się podsumowanie projektu edukacyjno-ekologicznego "Wieś Kostrzynek i Mościska - nieobca im ochrona środowiska", w ramach projektu grantowego dla poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20120, zorganizowano przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Sportu Wielkopolan Powiatu Pilskiego Gminy Wysoka z siedzibą w Mościskach dla mieszkańców Sołectwa Mościska.

W podsumowaniu projektu uczestniczyli Artur Kłysz - burmistrz Wysokiej, Henryk Stańczyk - przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wysoka, Grzegorz Supron - dyrektor Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Krajna nad Notecią" w Pobórce Wielkiej, Grażyna Wrzaszczak - radna Miasta i Gminy Wysoka, Urszula Wojnarowicz-Kaczorowska - prelegent projektu, Andrzej Ryczek - sołtys sołectwa Mościska oraz  uczestnicy projektu.

Celem wykładów, warsztatów i wycieczek było przekazanie podstawowej wiedzy na temat poprawy stanu środowiska naturalnego i klimatu w skali lokalnej, stworzenie proekologicznej przestrzeni publicznej na obszarach wiejskich, a także czynne zaangażowanie społeczności lokalnej do segregacji odpadów i wtórnego ich wykorzystania, służące wypracowaniu trwałych mechanizmów w przyszłości i przygotowaniu uczestników do zbiórki elektrośmieci, makulatury, złomu, plastiku, nakrętek na rzecz osób niepełnosprawnych oraz promocji w tym zakresie subregionu objętego patronatem LGD "Krajna nad Notecią".

Wykłady, warsztaty i wycieczki były adresowane do pełnoletnich mieszkańców i dzieci, członków organizacji pozarządowych i wszystkich innych podmiotów z obszaru wsi Kostrzynek i Mościska, którzy interesują się ochroną środowiska i klimatu. W takich formach edukacji wzięło udział 30 dzieci i 30 osób dorosłych.

W trakcie trwania warsztatów wykonano wiele prac ekologicznych z odpadów w połączeniu z naturalnym materiałem przyrodniczym. Podczas wycieczki do Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Toniszewie uczestnicy zobaczyli cały cykl sortowania odpadów komunalnych oraz wysypisko odpadów i zbudowaną na nim "Ścieżkę edukacyjną", podkreślającą znaczenie właściwego gospodarowania odpadami, która wzbudziła wśród oglądających poczucie odpowiedzialności za środowisko.

Na zakończenie każdy uczestnik  otrzymał dyplom "Z ekologią na co dzień" oraz słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy warsztatów wyrazili chęć wzięcia udziału w kolejnym projekcie. Większość prac została przekazana na "Pchli Targ - Bazarek Charytatywny" do Gminnego Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim na finansowanie leczenia Sary Popielarskiej z Nieżychowa.

(Grażyna Wrzaszczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

RudnaRudna

4 1

W takim razie jedna samozwańcza osoba z Mościsk odbiera Przedsiębiorstwu do tego powołanego chwałę i próbuje z Mościsk zrobić śmieciarzy. Ale żeby dzieci w to mieszać to dziwimy się rodzicom że tal nisko się cenią. 18:19, 13.11.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zaskoczony Zaskoczony

0 0

Takie posty, to piszą tacy, co się w domu drabiną nakrywają, w domu na dywanie mają folie, a papierki przez okno auta wyrzucają.... 09:47, 26.09.2022


reo
0%