Zamknij

Pamiętamy - 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

13:53, 01.11.2018 Anna Panek Aktualizacja: 14:21, 01.11.2018
Skomentuj fot. Anna Panek fot. Anna Panek

Czternaścioro uczniów Szkoły Podstawowej w Wyrzysku wraz z opiekunami uczestniczyło w obchodach rocznicowych, zorganizowanych przez Towarzystwo Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie oraz tamtejszą Szkołę Podstawową im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego.

Uroczystości poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęły się pełnym ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem patrona szkoły i towarzystwa. W imieniu Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku godnie wystąpił poczet sztandarowy, a kwiaty u stóp dowódcy powstania wielkopolskiego złożyły zuchy z zastępu „Białe Wilczki” oraz harcerki z 6DH „Sokoły”.

Następnie otwarto wystawy edukacyjne: „W drodze do niepodległości” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz „Herosi Wolności” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W kolejnym punkcie programu czekała młodych wyrzyszczan miła niespodzianka, ponieważ okazało się, że Tomasz Sell z klasy siódmej „b” zdobył II miejsce w Konkursie Literackim „Pamiętamy - w 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”, ale cenne nagrody za udział odebrały także: Laura Zmitrowicz z tej samej klasy i Julia Michalska z ubiegłorocznej trzeciej klasy gimnazjalnej. Natomiast SP w Wyrzysku w dowód uznania za uczestnictwo w konkursie otrzymała piękny ryngraf stanowiący trwałą pamiątkę obchodów rocznicowych.

Po części artystycznej nadeszła okazja przyjrzeć się wystawie pokonkursowej, a także skorzystać z atrakcji pikniku „Wczoraj i dziś” przygotowanego przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną im. gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Międzyrzeczu. Po uciechach dla ciała i ducha wszyscy chętnie skorzystali z okazji zwiedzenia Muzeum Powstania Wielkopolskiego, ale nie omieszkali też odwiedzić grobu dawnego gospodarza w lusowskim dworku - gen. Dowbora Muśnickiego.

Wycieczka tak naprawdę stała się okazją do podróży w czasie i zatrzymania się nad wydarzeniami o niezwykłym znaczeniu dla Wielkopolan i wszystkich Polaków.

(Anna Panek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%