Zamknij

Nasza niepodległość w Chatce Puchatka w Wyrzysku

16:37, 14.11.2018 Publiczne Przedszkole Wyrzysk Aktualizacja: 16:47, 14.11.2018
Skomentuj

W Publicznym przedszkolu nr 1 im. Chatka Puchatka w Wyrzysku z okazji 100 lat wolności naszego kraju odbyło się wiele różnorodnych wydarzeń.

Uroczyście biją dzwony
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje
że obchodzę Polski święto

Cały tydzień mijał pod hasłem "Nasza niepodległość", do którego przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Najpierw ogłoszony został konkurs plastyczny "Polska - ojczyzna nasza", w którym dzieci wraz z rodzicami przedstawili, różnorodne akcenty związane z obroną i walką o Polskę. Na rodzinnych wytworach znalazły się symbole narodowe, mapa kraju, żołnierze, czołgi. Prace były odmienne, ciekawe, ale łączyło je jedno - pamięć, która biła z każdego dzieła.

Tydzień rozpoczęliśmy od śpiewanek patriotycznych, które przygotowały dzieci z grup starszych. „Hefalumpy”, „Kłapouszki”, „Puchatki” i „Sówki” śpiewały pieśni „Białe róże”, „Serce w plecaku”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”. Wspólnie wysłuchaliśmy utworów „My Pierwsza Brygada” i „Pierwsza Kadrowa” oraz współczesną „Piosenkę małego patrioty”, z której brać przedszkolna dowiedziała się, że "Moja szkoła, dom, rodzina to ojczyzna, którą znam. Swoje życie tu zaczynam, tu dorosłym zostać mam". Tekst piosenki wskazywał też rady: "Patriotyzm jest jak wiara: serce pełne wiary miej. A kto wierzy, ten się stara, więc dla kraju staraj się! (…) Ucz się kochać kraj rodzinny i to od najmłodszych lat. Ważne, by szanować innych, byś rozumiał lepiej świat".

Śpiewanym pieśniom towarzyszyły prezentacje multimedialne, które z dużym zainteresowaniem  obserwowały wszystkie dzieci. Obejrzały one także film animowany „Polskie Symbole Narodowe”.

Kolejnego dnia przedszkolaki wysłuchały legendy „Lech, Czech i Rus” zaprezentowanej przez gospodarza przedszkola, dyrektor Iwonę Pacałę. Poznały też piosenkę pt. „Flaga - polska piosenka patriotyczna”. Każda grupa zaproszona była do wykonania prac plastycznych przedstawiających flagę i godło Polski. Ta aktywność cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Każdego dnia w naszym przedszkolu pojawiały się kolejne znaki w barwach biało-czerwonych. Były prace malowane, wyklejane, stemplowane, kolorowane, wycinane.

Kolejne dni przynosiły następne atrakcje upamiętniające ogromny jubileusz polskiej wolności, w które angażowały się dzieci i ich rodzice. W środę odbyło się wyjątkowe wydarzenie. W przedszkolu po raz pierwszy miał miejsce pokaz mody. Chętne dzieci z różnych grup przygotowały na ten dzień kreacje w kolorach biało-czerwonych. Małe modelki i modele kroczyli z gracją po - do złudzenia podobnym do prawdziwego - wybiegu, na którym prezentowały swoje stroje, w których wiele było innowacyjności, dodatków, rekwizytów, ale najważniejsze były szyk i elegancja, luz i swoboda. Publiczność natomiast oczarowana była blaskiem przedszkolnych gwiazd mody.

Następnego dnia wszystkie dzieci ubrane w barwy narodowe przemaszerowały do sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyła się Akademia Niepodległościowa z udziałem zaproszonych gości: Tadeusza Perlińskiego - zastępcy burmistrza Wyrzyska, Magdaleny Strzałkowskiej - dyrektora Samorządowej Administracji Placówek, Danuty Buryty-Arndt - dyrektora Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Magdaleny Smełsz - dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Wyrzysku, Piotra Holza - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska oraz przedstawicieli Rady Rodziców przedszkola. Dla podkreślenia ważności uroczystości, wszystkie dzieci przyozdobione były dodatkami w kolorze biało-czerwonym. Na głowach dziewczynek znalazły się opaski z kwiatkami, a chłopcy mieli ubrane muchy, wszystkim przyklejono pamiątkowe kotyliony.

W całym pomieszczeniu zrobiło się jeszcze bardziej polsko, zanim na scenie pojawili się najstarsi przedszkolni artyści. Przedstawili oni wiersze prezentujące historyczne wydarzenia i najważniejszy fakt - odzyskanie niepodległości. Dla wszystkich, nawet przedszkolaków, liczba 100 jest wyrazem przedstawiającym wielką wartość. Starsi kojarzą ją z miarą czasu, wszyscy znają piosenkę jubileuszową, którą składamy życzenia. Tym bardziej wprawia w zdumienie fakt historyczny 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla łatwiejszego zrozumienia w sali rozbrzmiała piosenka „Co to jest niepodległość”, wyjaśniająca, że "Przez długie 123 lata nie było nas na mapie świata. I jak to czasem mówią dorośli, wtedy nie było niepodległości. (…) Zaraz po I wojnie światowej, powstały piękne mapy już nowe. Tak właśnie nasza historia biegła, że Polska dzisiaj jest NIEPODLEGŁA".

Piękny utwór wykonali przedszkolni soliści, co podkreśliło przekaz, w którym dzieci wyśpiewały: "Jedenasty listopada 1918. Zapamiętamy już na zawsze".

Podczas uroczystości zostały też ogłoszone wyniki rozstrzygniętego konkursu plastycznego:
1. Ksawery Lis
2. Nina Kownacka
3. Jędrzej Biedrzyck, Wojciech Kaczka

Wyróżnienia : Maksymilian Mieszczyński, Jagoda Pilarczyk, Aleksandra Semrau, Maja Szałek, Mateusz Hausz, Magdalena Bystrzycka, Bartosz Grochowski, Hubert Kaczka, Wiktoria Rudzińska, Rafał Fikowski, Kacper Kaczka, Nastazja Rybak, Natalia Rzyduch, Rita Matuszewska.

W piątek nasze przedszkole dołączyło do bicia rekordu dla Niepodległej Polski, o godz. 11.11 zabrzmiał wspólnie odśpiewany hymn państwowy. W śpiewie "Mazurka Dąbrowskiego" uczestniczyły dzieci z wszystkich grup, ich wychowawcy i pozostali pracownicy przedszkola. Była to bardzo wzniosła chwila dla każdego uczestnika. Mali Polacy pokazali postawę ciała, z jaką śpiewa się hymn, a odświętnym strojem podkreślili uroczysty charakter wydarzenia.

Tego dnia dzieci miały także okazję poznać polskie tańce narodowe dzięki występowi zorganizowanemu przez grupę muzyczną „Muzolaki”. Kujawiak, polonez, oberek, krakowiak zostały wykonane przez tancerzy z Zespołu Folklorystycznego „Marynia”.

Na podsumowanie wyjątkowo narodowego tygodnia dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki, na których widniały wszystkie symbole narodowe. Mamy nadzieję, że wszystkie działania ukierunkowane na uświadomienie dzieciom ich polskości, zakorzeni w nich poczucie tożsamości narodowej, utrwali szacunek dla symboli narodowych i zaangażowanie dla wspólnego otoczenia. Liczymy, że każde dziecko zachowa w pamięci i sercu sens słów usłyszanych w piosence: "Co to jest niepodległość, teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła, to polski dom, polska szkoła".

(Publiczne Przedszkole Wyrzysk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%