Zamknij

Polska niepodległość na szkolnym apelu

12:21, 13.11.2017 Paulina Ziarnek
Skomentuj

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku po 123 latach zaborów.

Program artystyczny pt. "To jest Polska" przygotowany został przez uczniów klas VII b, Vb i VIIc pod kierunkiem nauczycieli Adama Nowaka, Wojciecha Sobiecha i Pauliny Ziarnek.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Występ uświetniony został przez niezwykle utalentowaną uczennicę klasy VIc Karolinę Mróz, która zaśpiewała piosenkę harcerską "Gdzie jesteś Rudy, Alku, Zośko?", akompaniując sobie na gitarze.

Bardzo wzruszająca była część apelu, kiedy to wybrzmiały pytania o przyszłość naszej ojczyzny i zależność jej losów od postaw współczesnych Polaków: "Zjadamy się nawzajem! Nienawidzimy! Siejemy wokół zawiść i zło!… Czy możesz to zmienić?"; "Nie wiem, co to jest miłość i przyjaźń! Media karmią mnie agresją! Wulgaryzmami!… Czy możesz to zmienić?"; "Mój świat, to wirtualny świat bajek, gier komputerowych i Internetu… Czy możesz to zmienić?"; "Moi rodzice nie mają dla mnie czasu, jestem hodowany, a nie wychowywany!… Czy możesz to zmienić?"; "A ja codziennie widzę biedę, alkohol i narkotyki!… Czy możesz to zmienić?".

W części końcowej dyrektor szkoły Danuta Buryta-Arndt  wygłosiła krótkie przemówienie na temat współczesnego patriotyzmu.

- Przejawem patriotyzmu jest walka za ojczyznę, poświęcenie swojego życia, a tacy byli patroni szkoły - powstańcy wielkopolscy. W czasach pokoju ludzie mogą manifestować swój patriotyzm poprzez poznawanie polskiej historii, pogłębianie wiedzy na jej temat, poznawanie polskiej kultury, uczestniczenie w niej, szacunek wobec tradycji, uczestnictwo w obchodach świąt i rocznic ważnych dla kraju, szacunek wobec symboli narodowych, troskę o zabytki kultury i miejsca pamięci, troskę o język ojczysty, zaangażowanie w działalność społeczną i charytatywną, codzienną życzliwość, uczciwość, miłość, szacunek.

Pani dyrektor podziękowała za profesjonalizm w przygotowaniu programu i w jego prezentacji. Następnie odśpiewany został hymn szkolny. Uwagę zebranych na uroczystości zwróciła piękna dekoracja przygotowana przez panie Elżbietę Kwasek i Katarzynę Chyłę.

Była to wzruszająca lekcja historii i okazja do zadumy nad losami Polski.

(Paulina Ziarnek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%