Zamknij
REKLAMA

W Dobrzycy protestują przeciwko trasie S11

12:50, 14.06.2018 | fp
REKLAMA
Skomentuj

Zebrano ponad 620 podpisów pod petycjami w sprawie S11 oraz sygnalizacji świetlnej w Dobrzycy.

Inicjatorem i organizatorem zbiórki był członek rady sołeckiej Paweł Kądziela. Pomysł powstał podczas spotkania konsultacyjnego mieszkańców Dobrzycy i Krępska z władzami Powiatu Pilskiego oraz Gminy Szydłowo.

Mieszkańcy wyrażają w ten sposób sprzeciw wobec zaproponowanych wariantów przebiegu S11 przez ich miejscowości, a ich pozostałe postulaty to:
1. Oczekiwanie od firmy projektującej zaproponowania co najmniej dwóch dodatkowych wariantów maksymalnie oddalających przebieg trasy od zabudowań miejscowości Dobrzyca i Krępsko, nie mniej jednak niż na 2 km.
2. Nowe warianty, od węzła w Pile (S10), powinny w jak najmniejszym stopniu przebiegać wzdłuż obecnej DK 11 i dużo bliżej  planowanego węzła (S10), niż przedstawiono to w dotychczasowych wariantach, przechodzić w S11.
3. Brak potrzeby budowy węzłów, które mogłyby być zlokalizowane w Krępsku lub Dobrzycy.
4. Rozważenie innej lokalizacji węzła w Pile (S10) niż zaproponowane przez projektantów przy os. Koszyce np. w miejscu obecnego skrzyżowania Bydgoszcz/Szczecin.

Po opracowaniu przez biuro projektowe nowych wariantów przebiegu S11 mieszkańcy oczekują spotkania z przedstawicielami tej firmy, podczas którego nowe propozycje zostaną przedstawione mieszkańcom do dalszej konsultacji.

Mieszkańcy przekonują, że uwzględnienie woli mieszkańców i wypracowanie projektu niebudzącego zastrzeżeń i protestów mieszkańców usprawni prace na dalszych etapach przygotowawczych i wykonawczych drogi S11 i minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym etapie dużego napięcia społecznego, protestów i blokowania inwestycji w trakcie budowy.

Jednocześnie zbierano podpisy pod petycją dot. ustawienia sygnalizacji świetlnej w Dobrzycy. Mieszkańcy argumentują, że wskutek DK 11 wieś została podzielona na dwie części, a bardzo duże natężenie ruchu powoduje, że rodzice obawiają się puszczać dzieci na drugą stronę wsi co utrudnia korzystania z infrastruktury wiejskiej.

W piśmie pojawia się apel, aby GDDiKA nie czekała aż zdarzy się tragedia, lecz jej zapobiegła.

- Takie zaangażowanie mieszkańców jest bardzo budujące. Warto podkreślić, że wielu z nich skracało swoje weekendowe plany, aby pojawić się w świetlicy wiejskiej i złożyć swój podpis - mówi Paweł Kądziela, organizator akcji.

Zbieranie podpisów trwało dwa dni, a jego ekspresowe tempo wynikało z konieczności pilnego przekazania uwag mieszkańców dotyczących S11 do władz Powiatu Pilskiego i Gminy Szydłowo. Petycja ta trafi również do posła Marcina Porzucka (przewodniczącego parlamentarnego Zespołu do spraw budowy dróg ekspresowych S6 i S11), GDDiKA w Poznaniu oraz AECOM Polska S.A. 

(fp)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

mm

10 2

Te postulaty to jakaś kpina. Jestem mieszkańcem Piły i nie życzę sobie sobie żeby jakiś sołtys miał wpływ czy na Koszycach będzie węzeł czy nie. To jest już teren Piły i jak już to pilanie powinny o tym zdecydować. Brak węzła na koszycach oznacza, że aby wyjechać w jakimkolwiek kierunku będę musiał przejechać pół miasta, a postulat, że S ma być oddalona o 2 km od najblizszych zabudowań trudno nawet komentować. 15:42, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rykhienrykhien

5 1

Powietrze i wodę też odsunąć na dwa kilometry i będzie święty spokój. 20:47, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone