Zamknij

Uczniowie z Fanianowa zobaczyli Neapol

15:29, 22.01.2019 SP Fanianowo Aktualizacja: 15:33, 22.01.2019
Skomentuj fot. SP Fanianowo fot. SP Fanianowo

"Zobaczyć Neapol i umrzeć" - napisał Goethe. To nieśmiertelne miasto było punktem docelowym mobilności międzynarodowego programu Erasmus Plus. Szkoła Podstawowa Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie jest strategicznym partnerem programu w ramach dwóch niezależnych projektów: "United in Diversity" oraz "Bridges over opened minds".

W ramach projektu "United in Diversity" (Zjednoczeni w Różnorodności) wzięliśmy udział w mobilności, której krajem docelowym były Włochy. Neapol przywitał nas pięknym słońcem i zachwycił  architekturą Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć plac Galibardiego, poznawać urokliwe uliczki miasta Via Duomo i Via Vicaria, zwiedzić kościół Pio Monte della Misericordia, podziemne miasto - Galleria Borbonica czy słynne Pompeje.

Adelaide Ristori - szkoła, która pełniła rolę gospodarza - przywitała nas tradycyjnym włoskim tańcem. Każdego dnia w międzynarodowym zespole (włosko-polsko-grecko-tureckim) mierzyliśmy się z kolejnymi wyzwaniami. Wszystkie zespoły w języku angielskim przedstawiały informacje na temat swojego kraju bazując na przygotowanej prezentacji multimedialnej. Dzięki temu lepiej mogliśmy zrozumieć kulturę i obyczaje grup biorących udział w projekcie. Oprócz prezentacji każda grupa przygotowała gadżet o swoim kraju. Polska w pudełku - to była nasza propozycja, która ujęła, jak się wydaje, serca uczestników mobilności.

Zespoły miały również okazję rozwijania swoich umiejętności związanych z kodowaniem. Włoscy nauczyciele przeprowadzili zajęcia informatyczne z kodowania właśnie, oczywiście wszystko w języku angielskim.

Oprócz umiejętności informatycznych, grupa projektowa musiała wykazać się umiejętnościami plastycznymi. Zajęcia przeprowadzono w pracowni artystycznej, współpracującej z placówką. Polegały one na uwiecznieniu legendarnego wulkanu Wezuwiusza. Podczas pracy plastycznej uczniowie mogli wysłuchać krótkiego wykładu o tym niezwykłym wulkanie.

Neapol to miasto, które oprócz niezwykłego uroku architektonicznego, boryka się z falą uchodźców. Dlatego też gospodarze umożliwili nam zapoznanie się z tym niełatwym zagadnieniem. Udaliśmy się do Centrum Lab, gdzie mieszkają uchodźcy z różnych krajów afrykańskich. Tam mogliśmy naocznie zobaczyć i poznać problemy, z jakimi mierzą się sami uchodźcy oraz instytucje, które starają się im  pomóc. Centrum Lab okazało się być ważnym punktem, w którym uchodźcy poznają nową kulturę podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie czy sprzątanie. Emigranci jak się okazuje czują się bezpiecznie na włoskiej ziemi.

Na zakończenie wizyty, podczas uroczystego zakończenia  każdy uczestnik projektu otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Wspólny taniec, logo wybrane na drodze konkursu oraz piosenka projektowa, stanowiły ewaluację mobilności.

Kolejne wyzwania przed nami!

(SP Fanianowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%