Zamknij

Z Erasmusem+ w kraju Drakuli

15:00, 24.01.2019 SP w Fanianowie Aktualizacja: 15:29, 24.01.2019
Skomentuj

- Pół roku w projekcie Erasmus+ za nami! Był to bardzo owocny czas, ale przede wszystkim czas intensywnej pracy dla całej społeczności szkolnej. Realizowaliśmy bowiem równolegle dwa projekty "Zjednoczeni w różnorodności"  i "Mosty nad otwartymi umysłami" - informują uczestnicy projektów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie.

W ramach projektu "United in Diversity" (Zjednoczeni w Różnorodności) wzięliśmy udział w mobilności, którego krajem docelowym były Włochy. Neapol przywitał nas pięknym słońcem i zachwycił  architekturą Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć plac Galibardiego, poznawać urokliwe uliczki miasta: Via Duomo i Via Vicaria, zwiedzić kościół Pio Monte della Misericordia, podziemne miasto - Galleria Borbonica czy słynne Pompeje.

Adelaide Ristori - szkoła, która pełniła rolę gospodarza - przywitała nas tradycyjnym włoskim tańcem. Każdego dnia w międzynarodowym zespole (włosko-polsko-grecko-tureckim) mierzyliśmy się z kolejnymi wyzwaniami. Wszystkie zespoły w języku angielskim przedstawiały informacje na temat swojego kraju bazując na przygotowanej prezentacji multimedialnej. Dzięki temu lepiej mogliśmy zrozumieć kulturę i obyczaje grup biorących udział w projekcie. Oprócz prezentacji każda grupa przygotowała gadżet o swoim kraju. Polska w pudełku - to była nasza propozycja, która ujęła, ja się wydaje, serca uczestników mobilności.

Wspólny taniec, logo wybrane na drodze konkursu  oraz piosenka projektowa, stanowiły ewaluację mobilności. Na zakończenie wizyty, podczas uroczystego zakończenia każdy uczestnik projektu otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Krajem docelowym projektu "Bridges Over Opened Minds" była natomiast Rumunia. Uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję do tego, by w międzynarodowym środowisku: rumuńsko-włosko-chorwacko-polskim prezentować własną kulturę oraz chłonąć bogactwo kulturowe innych nacji. Uczniowie podczas zajęć współtworzyli piosenki, tańce i komiksy, które dzięki swej różnorodności zyskiwały wymiar uniwersalny.

Wizyta w kraju Draculi, obfitowała również w zakresie turystycznym. Uczniowie odwiedzili m.in. Zamek w Branie (siedziba hrabiego Draculi), Pałac Peleş w Sinanie, Zamek Râsnov czy Czarny Kościół Braszowski.

Polscy uczniowie w trakcie gali, w której oprócz członków projektu i uczniów szkoły w Bacau uczestniczyła społeczność romska z powodzeniem prezentowali taniec narodowy  oraz opowiadali o swojej szkole, ojczyźnie i systemie edukacji. Nadto uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli z Włoch, Chorwacji, Rumunii i Polski. Warto tu nadmienić, iż konkurs na logo projektu zwyciężyła praca naszej uczennicy - Julii Dubilewicz!

Nowe półrocze niesie kolejne wyzwania. Chorwacja, Grecja czekają.

(SP w Fanianowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%