Zamknij

Majówka w Krainie Czerwonego Kapturka

07:18, 10.05.2019 Gabriela Kwiatkowska Aktualizacja: 07:24, 10.05.2019
Skomentuj

Siedmioosobowa delegacja członków Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego udała się w długą, liczącą prawie 800 km trasę do Malsfeld w Północnej Hesji.

Malsfeld, oddalone około 20 km od stolicy powiatu Hombergu/Efze, leży w powiecie Schwalm-Eder. Schwalm-Eder-Kreis bierze swoją nazwę od dwóch rzek Schwalm i Eder przecinających ten region. Tutaj też urodzili się Bracia Grimm, autorzy baśni o Czerwonym Kapturku.

Spotkania polsko-niemieckie mieszkańców obu regionów w ramach działania  stowarzyszeń począwszy od roku 2015 stały się niejako tradycją. Każdego roku mieszkańcy powiatu pilskiego wyjeżdżają do Hesji,  w następnym roku następuje rewizyta. Spotkania polsko-niemieckie nie mają charakteru stricte turystycznego. Służą one bliższemu poznaniu się mieszkańców i pogłębieniu już istniejących przyjaźni. Tegoroczny wyjazd stał się również okazją do wspólnego biesiadowania, któremu towarzyszyły śpiew i muzyka i niekończące się dyskusje.

Organizatorzy pokazali nam fragment  pięknej krainy rozpościerającej się od Marburga  po Bad Hersfeld. Marburg - miasto uniwersyteckie w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, leży nad rzeką Lahn. Zamek Landgrafów Hesji ma za sobą już ponad 1000-letnią historię. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu pojawiły się już około tysięcznego roku. Później, zamek rozbudowywano w stylu gotyckim i renesansowym. Obecnie mieści się tutaj muzeum historyczne i pałac ślubów. Z zamku roztacza się też wspaniały widok na miasto.

Kościół Świętej Elżbiety w Marburgu to jeden z pierwszych kościołów w Niemczech, gdzie zastosowano w pełni formy gotyckie. Do dziś zachował pierwotną architekturę, wewnątrz zaś liczne dzieła sztuki rzeźby i malarstwa, głównie z XIII-XVI wieku. Patronem położonej w północnej części Marburga świątyni jest święta Elżbieta Węgierska, kanonizowana 27 maja 1235 roku. Kościół powstał z inicjatywy Zakonu Niemieckiego, wkrótce stał się jednym z najważniejszych w średniowieczu miejsc pielgrzymkowych w Europie ze względu na przechowywane tu do reformacji relikwie patronki. Ponadto był miejscem pochówku landgrafów Hesji.

Niezwykle interesujący okazał się kurort Bad Hersfeld, a szczególnie ruiny kolegiaty dawnego opactwa. Jest uważana za najokazalszą romańską bazylikę na północ od Alp i jest dziś największą romańską ruiną kościoła na świecie.

W ramach programu odwiedziliśmy trzy gminy partnerskie; Schrecksbach - gminę partnerską Łobżenicy, Jesberg - gminę partnerską Wysokiej oraz Wabern - gminę partnerską Kaczor.

Wizyta w gospodarstwie członka stowarzyszenia Adolfa Luxa w Borken-Kerstenhausen pozwoliła nam zobaczyć, jak funkcjonuje stary młyn wodny na tle nowoczesnego gospodarstwa rolnego.

W wieczorze  polsko-niemieckim wzięły udział władze  landu i powiatu; sekretarz stanu Landu Hesja, starosta , wicestarosta oraz wszyscy członkowie Stowarzyszenia Partnerstwa Powiatu Schwalm-Eder i Powiatu Pilskiego.

Dziękujemy organizatorom za wspólne dni spędzone u przyjaciół.

(Gabriela Kwiatkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%