Zamknij

Zjednoczeni w różnorodności. Teraz Grecja!

10:02, 23.05.2019 Emilia Soczka, SP Fanianowo
Skomentuj fot. SP Fanianowo fot. SP Fanianowo

Ojczyzna matematyki, teatru, sztuki. Miejsce narodzin demokracji, filozofii zachodniej, igrzysk olimpijskich, nauk politycznych - Grecja. To kolejny kraj docelowy realizowanego przez Szkołę Podstawową im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie międzynarodowego projektu Erasmus + "Zjednoczeni w różnorodności".

Dziewięcioosobowa reprezentacja szkoły miała po raz kolejny niepowtarzalną okazję do tego by w: grecko-turecko-włosko-polskim zespole prezentować własną kulturę oraz chłonąć bogactwo kulturowe innych nacji.

To tytułowa różnorodność była tematem przewodnim wszystkich zadań z jakie stanęły przed uczestnikami mobilności. Polski zespół zaprezentował krajom partnerskim nie tylko swoją ojczyznę, ale również region.

Uczestnicy przedstawili międzynarodowej publiczności jedną z legend Łobżenicy (O trzech braciach) w formie Teatrzyku Japońskiego. Nadto przekazano wszystkim uczestnikom mobilności pamiątkowe książeczki o łobżenickich legendach. Wszystkie egzemplarze opatrzono własnoręcznymi podpisami polskiej grupy. Zaś lalka w stroju krajeńskim trafiła na ręce gospodarzy podczas ceremonii otwarcia.

Grecja nieodzownie kojarzy się z teatrem. Greccy włodarze, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, postanowili zaprosić widownię do czynnego udziału w spektaklu! Na deskach sceny plenerowej uczestnicy projektu Erasmus + "Zjednoczeni w różnorodności" mogli podziwiać inscenizację mitu o 10. pracy Heraklesa. Teatr zaprezentowany przez gospodarzy i jego uniwersalny przekaz o sile zjednoczenia, z pewnością na długo zagości w pamięci międzynarodowej publiczności.

Grecy uważni są za naród wesoły, rozśpiewany i roztańczony. Dowodem na to okazał się wieczór folklorystyczny, na którym zaprezentowano tradycyjne tańce greckie. Spośród 150 lokalnych tańców uczestnicy projektu mieli okazję podziwiać m.in. kalamantianos czyli  taniec w kole czy tsamikos - pierwotnie taniec wojenny męski.  

Wizyta okazała się owocna również pod względem turystycznym. Uczestnicy projektu mieli okazję pobiec trasą biegu olimpijskiego na Stadionie w Olimpii. To na tutejszym stadionie odbyły się pierwsze igrzyska w VIII wieku p.n.e. Do dzisiaj rozpalany jest tutaj znicz olimpijski  a ceremonia transmitowana jest na cały świat.

Uczniowie zwiedzili ponadto zamek Chlemoutsi, starożytną świątynię poświęconą Zeusowi w Olimpii, a także Muzeum Archeologiczne w Elis.

Międzynarodowe spotkanie rozwinęło w uczestnikach więzi kulturowe. Pozwoliło nawiązać przyjaźnie, dało okazję do kosztowania tradycji i kultury, a także promować rodzimą tradycję.

(Emilia Soczka, SP Fanianowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%