Zamknij
REKLAMA

Przejedź się za darmo. MZK testuje elektrycznego Solarisa

12:25, 13.06.2018 | UM Piła
REKLAMA
Skomentuj

Od dzisiaj do 22 czerwca br. na ulicach Piły testowany będzie autobus elektryczny marki Solaris. Autobus nie posiada systemu biletu elektronicznego, ani automatu do sprzedaży biletów, zatem przejazd jest bezpłatny.

Jednym z pierwszych kursów pojechał Piotr Głowski - prezydent Piły wraz Tadeuszem Majewskim - prezesem MZK, którzy zdradzili plany na dalszą wymianę floty Miejskiego Zakładu Komunikacji. Jak zapowiedział prezydent Głowski, jeszcze w tym roku ma zostać złożony wniosek na zakup pierwszego autobusu elektrycznego.

22 lutego 2018 r. weszła w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która zgodnie z założeniem ma stworzyć warunki do upowszechnienia transportu elektrycznego w Polsce. 3,5 tys. nowych autobusów na paliwa alternatywne ma wyjechać na ulice polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat.

Testowany przez MZK Piła Sp. z o. o. autobus jest pojazdem bezemisyjnym, niezwykle cichym, płynnie podjeżdżającym do przystanku. Waży 13 ton i może pomieścić 70 pasażerów. Solaris pierwszy w pełni elektryczny autobus zaprezentował w 2011 roku. Przez pięć lat rozbudował swoją ofertę o pojazdy o długości od 8,9 po 18,75 metra. Mogą one być wyposażone w różnego rodzaju baterie i systemy ich uzupełniania. Blisko 80 autobusów Urbino electric jeździ już w: Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce oraz Szwecji.

(UM Piła)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone