Zamknij
REKLAMA

Piła z Europejskim Znakiem Jakości Zarządzania

08:43, 12.10.2018 | UM Piła
REKLAMA
Skomentuj

Piła jako jeden z pierwszych dziewięciu samorządów w Polsce otrzymała certyfikat ELoGE (European Label of Governance Excellence) - Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym.

Uroczystość przyznania tego prestiżowego, ustanowionego przez Radę Europy wyróżnienia odbyła się 8 października br. w Warszawie w Muzeum Polin. W imieniu Gminy Piła wyróżnienie odebrał prezydent Piotr Głowski.

- Bardzo dziękuję współpracownikom, którzy swoją postawą przyczynili się do przyznania tej nagrody, ale przede wszystkim dziękuję mieszkańcom Piły, bo byliśmy oceniani jako wspólnota, jako jeden wielki podmiot, w którym mieszka 75 tysięcy osób - powiedział podczas uroczystości prezydent Piły.

Starania Gminy Piła o przyznanie ELoGE rozpoczęły się w sierpniu bieżącego roku. Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym przyznawany jest tym jednostkom, które działają zgodnie z określonymi przez Radę Europy 12 zasadami dobrego zarządzania. Do zasad tych należą:
1. Udział obywateli, uczciwy przebieg wyborów i reprezentacja
2. Responsywność, szybkość reagowania
3. Efektywność i skuteczność
4. Otwartość i jawność
5. Przestrzeganie prawa
6. Etyczne postępowanie
7. Kompetencje i potencjał
8. Innowacyjność i otwartość na zmiany
9. Orientacja na trwałość i długofalowość działań
10. Należyte zarządzanie finansami
11. Prawa człowieka, różnorodność kulturowa i spójność społeczna
12. Rozliczalność, odpowiedzialność.

W procesie ubiegania się o certyfikat niezbędne było wypełnienie ankiety oceny przez 600 mieszkańców miasta, jak również 70% urzędników Urzędu Miasta oraz 70% radnych miejskich. Gmina dokonała również samooceny swojej pracy, którą musiała poprzeć odpowiednimi dowodami w postaci dokumentów i istniejących procedur.

Certyfikat ELOGE przyznawany jest na dwa lata. Akredytację do jego przyznawania otrzymała w Polsce Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

(UM Piła)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone