Zamknij
REKLAMA

Dzielimy sprawiedliwie owoce wzrostu gospodarczego

08:54, 05.03.2019 | DB
REKLAMA
Skomentuj

- Kiedy tydzień temu przedstawialiśmy program #NowaPiątkaPiS, podniosły się głosy: ile to będzie kosztować, czy budżet państwa to wytrzyma. Policzyliśmy więc, ile będą kosztowały nowe propozycje - mówi Marta Kubiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że propozycja PiS oparta jest na pięciu filarach. Pierwszy to rodzina. Od lipca 500 złotych będzie przysługiwało na pierwsze dziecko. Jedynym warunkiem będzie złożenie poprawnie wypełnionego wniosku. Drugi filar to młodzi. Nie będzie PIT-u dla pracowników do 26 roku życia. Ulga obejmie wszystkich pracowników, którzy mają umowę o pracę. Trzeci filar to praca. Zależy nam na tym, żeby obniżyć koszty pracy. W czwartym filarze PiS skupia się na osobach starszych. W maju zostanie wypłacona trzynasta emerytura w wysokości 1100 złotych. Piąty filar to infrastruktura. W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów.

- Nie planujemy odtworzenia państwowego PKS, gminy i powiaty będą organizować przetargi na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startować - wyjaśnia pani poseł.

A co z kosztami?

- Chcemy teraz pokazać opozycji, która nasze propozycje nazywa rozdawnictwem, że nasz program jest przemyślany i bilansuje się w budżecie - mówi poseł Kubiak i przedstawia wyliczenia.

Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to około 800 milionów złotych, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 miliardy złotych, wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 miliardów złotych, Emerytury Plus - 9-10 miliardów złotych, a uzupełnienia programu 500 plus - ok. 18,5 miliarda złotych.

 - Co najważniejsze, wcale nie będzie potrzebna nowelizacja budżetu na 2019 rok, wystarczą przesunięcia środków między paragrafami - dodaje pani poseł.

Ale to nie wszystkie rozwiązanie, jakie Prawo i Sprawiedliwość ma do zaoferowania Polakom.
- 1 marca zaczął obowiązywać program MAMA 4+. Chcemy w ten sposób uhonorować
kobiety, które zdecydowały się na dużą rodzinę, przez co nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub pracowały w niepełnym etacie. Kobiety, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, mogą złożyć wniosek o rodzicielskie świadczenie zastępcze. Wynosi ono 1100 złotych - przypomina pani poseł.

Kolejna sprawa to program MALUCH+, na który w tym roku zarezerwowano w budżecie aż 400 milionów złotych. Według szacunków , dzięki temu programowi liczba miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów przekroczy 185 tysięcy. Do tego powstanie 27,6 tysięcy miejsc opieki dla dzieci do lat 3, a 94,5 tysiąca miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania.

- Zwiększyło się też dofinansowanie dla samorządów, w których działają już takie placówki dla najmłodszych z 20 tysięcy zł na 22 tysiące złotych. Zachęcam gminy do sięgania po te środki. Często młodzi rodzice nie mają nikogo bliskiego, komu mogliby powierzyć opiekę nad dzieckiem, babcia często pracuje lub mieszka daleko. Nie zawsze też rodzina może pozwolić sobie na opiekunkę. Najlepszym rozwiązaniem jest żłobek. Dzięki temu maluch ma dobrą opiekę, a mama może wrócić do pracy.

- Chcę też zdementować nieprawdziwy zarzut, że Prawo i Sprawiedliwość nie robi nic dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie ze złożoną obietnicą powołaliśmy solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Od 2020 roku jego budżet wyniesie 2 miliardy złotych.

Jedna z forma wsparcia jest też program o nazwie „Usługi Opiekuńcze dla Osób Niepełnosprawnych.

- W tym roku na ten cel przeznaczymy 60 milionów złotych. W ramach programu gminy otrzymają wsparcie finansowe, które pokryje do 50 procent kosztów realizacji usług opiekuńczych.

Niepełnosprawni otrzymują też bezpośrednie wsparcie. Renta socjalna została podniesiona do 1100 złotych, a zasiłek pielęgnacyjny do 215 złotych. Specjalny zasiłek opiekuńczy wzrósł do 620 złotych.  

- Pracujemy, żeby Polakom żyło się lepiej, dotrzymujemy słowa. Mówimy, że pieniądze są i będą trafiać do polskich rodzin, a opozycja tylko powtarza, że „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Tym się różnimy od opozycji, że chcemy, aby z owoców wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy Polacy, a nie tylko wybrane grupy - podsumowuje poseł Marta Kubiak.

(DB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (9)

Niepani z NBPNiepani z NBP

10 0

Sprawiedliwie paniom z NBP? 18:56, 05.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrisKris

9 1

W normalnym kraju inwestuję się w nowoczesność a nie rozpier.... owoce tego co jest chwilowe... Przypominał ułomnym, których zachwycą nowe pomysły, że rząd nie ma pieniędzy bo są to moje, twoje pieniądze....... 22:25, 05.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

1 5

W normalnych krajach to jest takich,gdzie chętnie emigrują Polacy i nie tylko jest socjal,np w Angli samotne matki są objęte pewnymi przywilejami,w Niemczech jest podobnie,przypominam Krisowi że wcześniej rosły tylko kwoty,które trzeba było zapłacić w podatkach,a ludzie nie dostawali nic w zamian,podatki będziesz płacił i tak,wiec chyba lepiej z powrotem coś z tego mieć,przypominam że Gierek zadłużył Polskę na 22 miliardy,ale zostawił po sobie przemysł,infrastrukturę itd,natomiast rząd Donalda Tuska zadłużył nas na 300 miliardów zabierając ludziom co się da,podnosząc podatki i wiek emerytalny,likwidując wszelkie ulgi i dodatki,Polacy nie chcąc żyć w kraju rządzonym przez Platformę Obywatelską emigrowali tam gdzie jest dobra praca i istnieją rozwiązania socjalne,pozatym jeżeli podatki i tak trzeba płacić to zrozum Kris źe lepiej mieć z tego korzyści materialne,apropo podatków,zostaną one obniżone w niektórych przypadkach,wcześniej poprostu tylko podatki szły w jedną stronę,owszem w Pile w samorządzie Platforma Obywatelska radzi sobie i nie jest źle,ale jeżeli chodzi o rządzenie krajem to niestety nie sprawdziła się,PIS pomimo faktu że przejawia pewne zacietrzewienie ideologiczne w kwesti choćby nazw ulic,czy handlu w niedzielę,to jednak deficyt budźetowy jest najniższy od 30 lat,co przyznają nawet media niechętne rządowi,uszczelniono ściągalność podatku VAT,więc pieniądze się znalazły,przekopuję się mierzeję wiślaną,firmy które PO chciało zamknąć lub sprzedać jak LOT ekspandują na rynki światowe i przynoszą pokaźne zyski,oczywiście maja pewne wady ale po ostatnich rządach rządy PiSu to jest ogromny postęp,większości naszych krajan źycie pod względem materialnym polepszyło się,przypominam Krisowi źe chcemy żyć w dobrobycie a nie w biedzie,a zmiany które krytykuje znalazły już dawno zastosowanie w Angli,Niemczech,Szwecji,Dani,Norwegii czy Szwajcarii,czyli w krajach o najlepszym poziomie życia na świecie. 03:37, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

felipefelipe

5 1

Narodowy socjalizm. Czy to juz gdzieś nie było? 15:28, 06.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

1 6

Socjalizm owszem już był i jest nadal praktycznie w całej Europie Zachodniej w krajach takich jak Szwajcaria,Niemcy,Dania,Anglia,Norwegia,Szwecja,socjalizm istniał w czasach monarchi,w Niemczech w czasach monarchi Habsburgów,przypominam że socjalizm to ustrój gospodarczy,w którym państwo ściąga przymusowo podatki z obywateli wydając je na cele wskazane przez krajową adminstrację czyli rząd,więc socjalizm mamy właściwie na całym świecie,za wyjątkiem plemion zamieszkujących dżunglę. 16:38, 06.03.2019


Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

0 7

Proponuje program
?Mieszkanie na każdą kieszeń?
Moim zdaniem dzisiaj na tym etapie rozwoju cywilizacji mieszkania i domy mogą być budowane przez drukarki 3D,które mogłyby spokojnie znaleźć się na wyposażeniu naszego państwa,myślę że tak budowane mieszkania kosztowałyby tyle ażeby mógł je nabyć każdy pracujący człowiek za gotówkę,bez konieczności zaciągania kredytu,państwo w przeciwieństwie do deweloperów nie zarabia na sprzedaży mieszkań a wyłącznie utrzymuje się z podatków,więc można się spodziewać że mieszkania budowane przez nasze państwo byłoby bardzo tanie,kolejnym pomysłem jest także zmuszenie więźniów w ramach kary do budowania takich mieszkań oczywiście,nie mogliby oni liczyć na wypłatę,a jedynie na złagodzenie wyroków,mieszkania takie też byłyby bardzo tanie jedynie pod warunkiem że zajmie się tym państwo,jest to opcja korzystniejsza dla nabywców mieszkań,a jak wiadomo mamy do czynienia z głodem mieszkaniowym,nie tylko w Polsce ale praktycznie na całym świecie,moim zdaniem taka sytuacja występuje ponieważ potężne firmy deweloperskie mogą tą cenę windować,a z kolei jest to na rękę wszelkim firmom udzielającym pożyczek,głównie kredytodawcą,więc potężna siła stoi na drodze do tanich,dobrych mieszkań,rozumiem że politycy nie są gotowi aby taką siłę przezwyciężyć,dlatego dobrze by było aby ten pomysł rozpropagować w taki sposób,aby był on publicznie dyskutowany,kiedy wiedza na ten temat stanie się powszechna,wówczas z czasem uda się ten plan dla dobra nas wszystkich zrealizować.Oczywiście nie krytykuje firm deweloperskich,one zarabiają na mieszkaniach i we własnym co prawda wąskim interesie ale jednak działają racjonalnie windując te ceny podobnie jak banki udzielając kredytów mieszkaniowych jednak,zdecydowanie więcej jest ludzi zainteresowanych kupnem mieszkania,którzy nie chcą się zadłużać ani wykrwawiać dla własnego m,czyli konsumentów,więc zdecydowana większość potrzebuje zmian,pozatym w krajach gdzie aby mieć dom wystarczy praca własnych dłońi nawet jeżeli mamy do czynienia z ubóstwem ludzi przybywa w tempie sprinterskim,tak jest w Afryce,gdzie klimat i temperatura pozwala na to aby móc mieszkać prymitywnych warunkach,dzisiaj 500 plus już nie wystarczy,ludzie bez stabilności zyciowej nie zdecydują się na założenie rodziny ani tym bardziej na posiadanie licznej gromadki dzieci,przed 1989 rokiem mieliśmy dodatni przyrost naturalny ponieważ ludzie mieli pewność posiadania mieszkania bez kredytu pomimo wszechobecnej biedy,tak samo jest w ubogiej Azji i Afryce,mimo ubóstwa jej mieszkańców przyrost naturalny jest dodatni ponieważ ludzie tam żyjący są pewni posiadania własnego domu. 16:38, 06.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Łukasz MastalerekŁukasz Mastalerek

0 1

Proszę przeczytać krótką informację w odnośniku poniżej(wystarczy najechać kursorem myszki na niego i nacisnąć tą strzałeczką)
https://wolnemedia.net/w-salwadorze-wybuduja-osiedle-domow-drukarka-3d/
Mieszkanie na każdą kieszeń to nie marzycielstwo ani literacka fikcja o czym świadczy powyższy link
17:45, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziwkoDziwko

3 0

To ona mówi ??? 22:26, 09.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

witcherwitcher

5 3

sprawiedliwie ale nie między wszystkich,wyłącznie dla PiSowskiego elektoratu,czyli nierobów,leni,brudasów i złodzieji,którzy uczciwość i ludzką przyzwoitość maja za frajerstwo ! 20:37, 12.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone