Zofia Kałucka na podium. Pierwszy w historii medal dla

15:25, 08.06.2021 UM Piła
Skomentuj fot. UM Piła fot. UM Piła

Zofia Kałucka, zawodniczka sekcji pilskiej RaceRunning, zdobyła pierwszy w historii medal dla Polski w RaceRunning podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Europy.

W zeszłym tygodniu w Bydgoszczy odbyły się Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, podczas których wystąpiła trenująca w pilskiej sekcji RaceRunning Zofia Kałucka. Zawodniczka pokonała dystans 100 metrów w kategorii RR3 i zajęła trzecie miejsce. To pierwszy w historii medal dla Polski w RaceRunning.

RaceRunning to sport dla osób niepełnosprawnych, dyscyplina paraolimpijska, którą w Polsce wprowadziła Fundacja Złotowianka. Biegacze używają trójkołowego roweru bez pedałów, na których poruszają się, odpychając nogami. Taka forma sportu to nie tylko doskonała rozrywka i pasja, ale także rehabilitacja, której fenomen polega na tym, że odbywa się ona przy okazji.

W Pile pod szyldem Złotowianki i okiem trenerów Kariny Buczek i Kseni Matuszak trenuje około 20 osób. Gmina Piła przekazała na ten 11.000 złotych na codzienne funkcjonowanie sekcji i rozwój młodych sportowych talentów.