Zamknij

Wieża ciśnień przy Poznańskiej będzie zabytkiem?

19:36, 06.10.2021 fp Aktualizacja: 08:56, 05.11.2022
Skomentuj fot. Artur Łazowy fot. Artur Łazowy

W połowie czerwca br. Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych EFFATA wniosło o wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych wieży ciśnień stojąca na terenie dawnej gazowni miejskiej w Pile przy alei Poznańskiej 20. Jest odpowiedź.

- W Pile zachowały się cztery wieże ciśnień. Żadna nie pełni już swojej funkcji, ale są interesującymi zabytkami techniki - mówi Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA. - Najstarsza z wież ciśnień na terenie miasta znajduje się przy dawnej parowozowni. Zbudowano ją w 1874 roku. Służyła ona do zasilania parowozów za pomocą żurawi wodnych. Warto zwrócić uwagę, że górna część tej wieży jest wykonana z drewna. Mimo że wieża nie jest używana, wydaje się być w dobrym stanie. Po drugiej stronie torów kolejowych, niemal naprzeciwko tej wieży ciśnień, na terenie dawnej gazowni miejskiej przy alei Poznańskiej wznosi się następna. Ta niewielka wieża została zbudowana na początku XX wieku. Obecnie jest opuszczona i popada w ruinę. Tablica informuje, że obiekt jest przeznaczony do rozbiórki. Pozostałe budynki gazowni zostały rozebrane. Trzecią wieżę zbudowano ok. 1910 roku przy ulicy Lotniczej. Wchodziła ona w skład miejskiej sieci wodociągowej. Budowla znajduje się w prywatnych rękach i wygląda na to, że ktoś urządził w niej mieszkanie. Ostatnia z pilskich wież wodnych stoi na terenie ZNTK. Zbudowano ją prawdopodobnie w okresie międzywojennym, a służyła do tych samych celów, co wieża koło parowozowni.

Pismem z 27 września br. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił wszcząć postępowanie administracyjne mające na celu wpisanie obiektu (wieży ciśnień, maszynowni, kuźni, kotłowni i pomieszczenia socjalnego) do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego.

W uzasadnieniu postanowienia czytamy m.in. że "ww. obiekty stanowią przykład budownictwa przemysłowego z początku XX wieku o formach historyzujących odwołujących się do neogotyku. Pomimo uszkodzeń nie utraciły substancji zabytkowej i autentyzmu, który definiuje ich wartość historyczną, techniczną i architektoniczną. Pozostałości gazowni stanowią materialne świadectwo historii miasta, jego rozwoju urbanistycznego, przemysłowego, gospodarczego, dokumentujące również dzieje gazownictwa na terenie Wielkopolski. Budynki z kompleksu piecowni jako jednej z nielicznych zachowanych obiektów historycznych na terenie miasta są nośnikiem budującym tożsamość miejsca i stanowiącym ważny element krajobrazu kulturowego. Są również unikalnym nośnikiem pamięci o dawnej Pile w kontekście zniszczeń, jakim uległa ona w czasie II wojny światowej".

(fp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

WojtekWojtek

1 1

W pełni popieram inicjatywę Artura Łazowego, którego aktywności w ramach stowarzyszenia Effata i w ogóle, na niwie społecznej, trudno nie docenić. Osobiście zakwalifikowałbym jego osobę w kategorii jednostek składających się na sumienie i tożsamość naszego miasta. Jak celne jest działanie tego aktywisty, świadczy dobitnie treść załączonego postanowienia konserwatorskiego, z jakże miłym dla mnie odniesieniem do przytoczonego wcześniej pojęcia tożsamości. 07:39, 08.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%