Zamknij
REKLAMA

Pożar "Gordaliny". Pasażerowie skakali za burtę

10:30, 12.06.2019 | bryg. Zbigniew Szukajło
REKLAMA
Skomentuj
fot. kpt. Paweł Kamiński

Wczoraj na Gwdzie w Pile odbyły się wielowątkowe ćwiczenia pilskich strażaków i policjantów pod kryptonimem "Statek 2019". Scenariusz zakładał pożar tramwaju wodnego "Gordalina", na pokładzie którego znajdowało się dwunastu pasażerów oraz dwóch członków załogi.

Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności załogi statku w szybkim reagowaniu na sytuacje kryzysowe, gaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu pasażerów w środki ratunkowe. Wydobywający się dym wywołał panikę wśród pasażerów, którzy ratując się przed szkodliwymi gazami pożarowymi zaczęli wskakiwać do wody. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że za burtę wyskoczyły 4 osoby, którym na pomoc ruszyli pilscy strażacy-nurkowie. Poszkodowanych ze statku transportowano łodziami ratowniczymi na brzeg, gdzie ratownicy udzielali kwalifikowanej pomocy medycznej. Ze względu na dużą ilość osób poszkodowanych kierujący działaniami ratowniczymi zadecydował o rozstawieniu namiotu ratowniczego w którym schronienie znaleźli wszyscy poszkodowani. Równolegle z działaniami ratowniczymi strażacy przeprowadzili gaszenie płonącego statku z brzegu rzeki oraz bezpośrednio z łodzi ratowniczej. Podczas ćwiczeń drogi dojazdowe, przejazd jednostek ratowniczych i nabrzeżny teren akcji zabezpieczała Policja.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych nr 1 i nr 2 PSP w Pile, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Piły, przedstawiciele KP Policji w Pile oraz MZK Piła. Obserwatorami poczynań ratowników byli m.in. Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński, wiceprezydent Piły Krzysztof Szwec oraz prezes MZK Piła Tadeusz Majewski.

Na zakończenie strażacy i policjanci zaapelowali do mieszkańców przez lokalne media o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżającego się okresu wakacyjnego.

Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Nie wyobrażamy sobie wypoczynku bez wody. PAMIĘTAJMY: woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć.

(bryg. Zbigniew Szukajło)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ww

0 0

jak się coś zdarzy,to nie będzie to tuż przy przystani,gdzie jest wygodny dojazd,a tramwaj będzie dryfował 13:36, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone