Zamknij
REKLAMA

Pilscy strażacy na drugim miejscu w Wielkopolsce

08:13, 13.02.2018 | mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła
REKLAMA
Skomentuj
fot. Hubert Adamczyk

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Pile odbyła się narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile w 2017 roku.

Informację o pracy komendy w minionym roku przedstawił Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński. Przypomniał najważniejsze wydarzenia oraz osiągnięcia pilskiej komendy w 2017 roku, który pod wieloma względami był rokiem wyjątkowym.

W 2017 roku pilscy strażacy odnotowali 1701 zdarzeń, co oznacza, że średnio na terenie powiatu pilskiego obsługiwanych było blisko 5 zdarzeń każdego dnia. Czas podjęcia interwencji przez jednostki straży pożarnej, w zdarzeniach z osobami poszkodowanymi, wyniósł w powiecie pilskim 6 minut 49 sekund, co jest jednym z najlepszych wyników w Wielkopolsce. Trzeba też zaznaczyć, że pilscy strażacy 64 razy wyjeżdżali w ramach posiadanych specjalizacji oraz pomocy wzajemnej poza granice powiatu pilskiego. W sumie wzięli udział w 1765 zdarzeniach.

W ramach tzw. prewencji społecznej, strażacy bardzo aktywnie uczestniczyli w różnego rodzaju inicjatywach o charakterze edukacyjnym. W 2017 roku uczestniczyli w około 160 różnego zadaniach z zakresu profilaktyki. Były to wizyty w przedszkolach oraz szkołach różnego szczebla, odwiedziny dzieci i młodzieży w naszych obiektach, pogadanki i prelekcje wśród młodzieży, organizacja pikników i festynów itp. We współpracy ze Starostwem Powiatowym zorganizowano „CZADowy konkurs” w którym można wylosować czujkę tlenku węgla oraz wydano ulotkę informacyjną. Ponadto publikowane były w lokalnych mediach i na własnej stronie internetowej ciekawe materiały edukacyjne.

Najważniejszym zadaniem inwestycyjnym ubiegłego roku było opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji pn. "Rozbudowa i przebudowa budynku strażnicy JRG i KP PSP w Pile". Pozwoli ona w 2018 roku na rozpoczęcie oczekiwanej od wielu lat modernizacji pilskiej komendy. Ponadto poddano częściowej modernizacji jeden z obiektów JRG Nr 2 PSP w Pile.

Miniony rok obfitował w wiele innych pozytywnych działań, m.in.:
• Proces szkoleniowy - w 25 szkoleniach specjalistycznych i kursach organizowanych na terenie całego kraju uczestniczyło 82 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Ponadto na bazie komory dymowej od początku istnienia tego obiektu, czyli w ciągu 2 lat, przeszkolono blisko 1000 strażaków PSP i OSP z terenu 5 powiatów.
• Dzięki wparciu samorządów lokalnych przeprowadzono reorganizację systemu łączności na potrzeby działań ratowniczych. Efektem tych działań jest pokrycie praktycznie 100% terenu powiatu skuteczną łącznością radiową oraz zbudowanie systemu mobilnej łączności, która umożliwia zorganizowanie łączności na potrzeby sztabu w każdym miejscu prowadzonych działań ratowniczych.
• Osiągnięcia i sukcesy sportowe w sporcie pożarniczym - strażak z Piły podczas Mistrzostw Wielkopolski w Sporcie Pożarniczym w klasyfikacji indywidualnej dwóch konkurencji zdobył 2 miejsce w województwie natomiast jest od 3 lat niepokonany w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej. Ponadto były sukcesy w biegach długodystansowych - podczas I Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski Strażaków Państwowej Straży Pożarnej strażak z pilskiej komendy wywalczył  srebrny medal.

W trakcie narady Komendant Powiatowy PSP w Pile bryg. Rafał Mrowiński w podziękowaniu za wzorową współpracę i wspieranie na co dzień pilskiej komendy wręczył czujki tlenku węgla oraz dymu. Natomiast starosta pilski Eligiusz Komarowski wręczył nagrody finansowe jednostkom OSP, które wyróżniły się w trakcie jesiennego przeglądu stanu technicznego pojazdów, sprzętu silnikowego oraz zaplecza i warunków BHP jednostek typu „S” powiatu pilskiego. Wśród wyróżnionych znalazły się jednostki OSP w KSRG: Osiek nad Notecią, Ujście i Kruszewo oraz jednostki spoza KSRG: Brzostowo, Grabówno, Skrzatusz i Dźwierszno. Szczególne podziękowania Komendant Powiatowy skierował w stronę środowiska Ochotniczej Straży Pożarnej, której siły i środki interweniowały w ponad 49% wszystkich zdarzeń na terenie naszego powiatu.

W trakcie narady głos zabrali również goście: poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, starosta Eligiusz Komarowski i naczelnik Wydziału Organizacji i Nadzoru bryg. Robert Klonowskie z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Wszyscy ocenili bardzo pozytywnie wyniki i osiągnięcia pilskiej komendy za ubiegły rok oraz podkreślili bardzo dobrą współpracę z pilskimi strażakami. Bryg. Robert Klonowski oficjalnie poinformował o zajęciu przez pilską komendę drugiego miejsca w rankingu wszystkich komend powiatowych w Wielkopolsce.

(mł. bryg. Zbigniew Szukajło, KP PSP Piła)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

AdamAdam

0 1

Gratulacje dla strażaków z Piły.
Czy strażak z Piły nie ma nazwiska ? 08:42, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© faktypilskie.pl | Prawa zastrzeżone